Most? – nareszcie

Mija właśnie trzy miesiące od ostatniego protestu z obu stron cigacickiego mostu który w kwietniu 2020 roku będzie obchodził 95 urodziny. Z naszych informacji uzyskanych z różnych wiarygodnych źródeł wynika, że instytucje zainteresowane remontem mostu już wkrótce ogłoszą przetarg na remont tego mostu (piątek 29 listopada). Przeznaczone na remont środki z budżetu miasta Zielona Góra (około 3 mln zł) i budżetu Państwa (ponad 12 mln zł) czekają na spożytkowanie.
Uczestniczący w protestach z ramienia UM Zielona Góra z-ca dyrektora Departamentu Zarządzania Drogami Michał Szulc informuje, że przygotowaniem przetargu zajmuje się Starostwo Powiatowe w Zielonej Górze i że ogłoszenie przetargu przewidziane jest na najbliższy piątek.
W starostwie powiatowym już nie są tacy chętni do udzielenia informacji i Naczelnik Wydziału Organizacji Robert Kostek informuje tylko, że przetarg ogłoszony będzie wkrótce.
W starostwie dowiedzieliśmy się również, że w sprawie udrożnienia drugiej ścieżki dla pieszych na „starym” moście należy się informować w Supekomie w Sulechowie gdyż to oni są właścicielem tego wodociągu. Tak też zrobiliśmy i dowiedzieliśmy się, że jej remont (wymiana) na całej długości mostu to kwota rzędu 500 tysięcy zł.
Sporo ale jesteśmy na to przygotowani – informuje Prezes Lelito.
Jednak w trakcie projektowania (biuro projektowe BART) wyszła kwestia przeniesienia tej rury pod kładkę. Ten zabieg z kolei będzie kosztować kolejne 500 tysięcy złotych. Takich pieniędzy Supekom już nie ma. Domyślnym rozwiązaniem, w celu udrożnienia drugiej kładki dla pieszych, jest dofinansowanie przeróbki przez odbiorców wody po drugiej stronie mostu. Są to mieszkańcy Leśnej Góry (czytaj: Gmina Sulechów) i GDDKiA (właściciel mostów). Suma sumarum musimy poczekać na wyłonienie wykonawcy z ogłoszonego „wkrótce” przetargu i podjąć rozmowy z nim w tej sprawie.