Aktywne lato w Letnicy

W związku z tym, że tekst jest warty upowszechnienia ze względu na zasługi, za ogrom pracy włożony w tworzenie życia w Letnicy, postanowiliśmy zaprezentować Państwu parę zdań co się działo w Letnicy latem 2023 roku.

Wakacje na całego – tak było w tym roku! Mieszkańcy Letnicy nie próżnowali. Wraz z sołtyską Małgorzatą Jagodą przygotowali bogaty program kulturalno-rozrywkowy dla całej społeczności Letnicy, ale też bliskich i dalekich okolic.
Zacznijmy od początku. Koniec czerwca – Aktywne kobiety z Letnicy rozpoczęły cykl ćwiczeń z trenerką fitness. To kontynuacja zeszłorocznego projektu we współpracy ze Stowarzyszeniem „Wspólna Letnica”. W tym roku do udziału w zajęciach zaproszone zostały mieszkanki całej gminy. Oprócz kobiet z Letnicy, ćwiczyły też mieszkanki Koźli i Słonego. Aktywne panie spotykały się dwa razy w tygodniu na treningu na wiejskiej siłowni lub spacerowały z kijkami nad Zalew.

foto nr 1
Na początku lipca odbyło się ognisko integracyjne przy blokach. Wydarzenie to było zwieńczeniem kilku tygodni prac porządkowych wokół bloków. Mieszkańcy od połowy czerwca sprzątali teren, malowali ławki, aranżowali kwietniki i robili nasadzenia, aby spędzić wakacje w pięknym otoczeniu. I tak się stało – teren wokół bloków przez całe lato zachwycał porządkiem i kolorowymi kwiatami.
16 lipca mieszkańcy Letnicy pojechali w rajdzie do pobliskiego Bogaczowa, gdzie zostali ugoszczeni przez Sołtysa oraz oprowadzeni po pałacu przez właściciela zabytku. Była to pierwsza rowerowa wyprawa naszego sołectwa, podczas której sprawdziliśmy możliwości przed kolejnym rowerowym wydarzeniem. Tego samego dnia uczestnicy rajdu zdążyli wziąć też udział w Projekcie BAZART* zorganizowanym przez Akademię Tradycji, na którym zaprezentowały się dwie artystki z Letnicy: Agnieszka Jóźwiak i Halina Szymczukiewicz.
W drugiej połowie lipca rozpoczęły się przygotowania do Dożynek. Aktywne kobiety z Letnicy pomiędzy treningami zaczęły szykować ozdoby i lawendowe upominki na sołeckie stoisko. Poszły w ruch maszyny do szycia i powstały aromatyczne woreczki z suszoną lawendą. Ze świeżych ziół panie zrobiły syropy, z których powstała przepyszna lemoniada – hit dożynkowego stoiska. Czas przygotowań to również integracja letnickich kobiet wraz z dziećmi: rozmowy przy rękodziele, animacje i zabawy dla najmłodszych.
Zwieńczeniem tych prac była impreza dożynkowa w Lipnie, która odbyła się 12 sierpnia. Zaangażowanie mieszkańców Letnicy można było podziwiać już po drodze – przy blokach postawiono drogowskaz dożynkowy „Letnickie świnki”. W Lipnie bawiliśmy się wspaniale, ale też pracowaliśmy wytrwale na dwóch stoiskach: sołeckim oraz strefie dla dzieci. W tym miejscu nie można nie wspomnieć o letnickim wieńcu, który zwyciężył w kategorii wieńców współczesnych.

15 sierpnia z okazji Święta Wojska Polskiego odbył się Letnicki Rajd Rowerowy. Uczestnicy rajdy pokonali trasę 14 kilometrów od Letnicy do Drzonowa, przez Buchałów, Słone, Radomię i Orzewo. Na starcie rajdu zameldowała się liczna grupa z Grabowca, a po drodze dołączali mieszkańcy kolejnych sołectw, ale też Zielonej Góry i samej Warszawy. Rajd zakończył się pod Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie , gdzie odbywał się Piknik Militarny.
foto nr 2
W Zborze w Letnicy na początku sierpnia jak co roku wybrzmiała Muzyka w Raju zorganizowana przez Urząd Gminy Świdnica, a 20 sierpnia odbył się pierwszy w naszej gminie Slam Poetycki oraz klimatyczny koncert zespołu Trupięgi zorganizowane przez GOK.
Na zakończenie wakacji odbył się pierwszy w historii Letnicy pokaz kina plenerowego. Dwa seanse zgromadziły bardzo liczną publiczność z Letnicy, sąsiednich sołectw, ale też Zielonej Góry i Wrocławia. Już dziś wiemy, że Letnickie Kino Plenerowe wejdzie do stałego kalendarza wakacyjnych imprez. Wspominając wydarzenia minionego lata już dziś planujemy jesienne atrakcje, na które jak zawsze zapraszamy wszystkich mieszkańców Gminy Świdnica.”

Autorka tekstu – Katarzyna Czetowicz, to aktywna mieszkanka Letnicy, Członkini Stowarzyszeń Wspólna Letnica oraz Aktywne Kobiety z Letnicy, zaangażowana w liczne akcje, wspierająca działania realizowane na terenie Sołectwa.

Na drugim zdjęciu:
Katarzyna Czetowicz, Agnieszka Greber-Szreder, Agnieszka Czajka, Małgorzata Jagoda, na dole Natasza Wypych (wykonawczyni wieńca).

* projekt BAZART realizowanego był przez stowarzyszenie Wyspa Kultury oraz GOK Świdnica.