Polskie świętowanie

Majówka rozpoczyna się już za chwilę. Niektórzy to już nawet świętują. My dla Was pracujemy (ale i odpoczywamy przy tym) abyście wiedzieli co i gdzie dzieje się.

Zabarwieni lokalnym patriotyzmem chcieliśmy zaprosić Państwa do odwiedzin cigacickiej kawiarenki polowej, tawerny nadodrzańskiej na pyszne dania, napoje i inne frykasy przyrządzane przez wybitnych mistrzów fajerki z Zielonej Góry i Nowego Światu. To oni tworzą z tego co natura podsuwa pyszne dania, wykwintne napoje i aromatyczne desery. To tutaj – w Przystani Tu – znajdziesz włoskiego pochodzenia podających czeskie piwo w niemieckich szklanicach. To tutaj spotkasz miejscowych polityków i politykierów ale i zwykłych miejscowych pyskaczy (czytaj: malkontentów), którym nawet przeszkadza, że … słońce świeci i w oczy razi :/.

Zatem już 1 maja o 11.00 na rynku w Sulechowie motocyklowy grill dla szerzenie ewangelii przez motocyklistów z chrześcijańskiego klubu motocyklowego Boanerges*. Zjadą się oni z różnych stron województwa lubuskiego. Motocykliści z tego klubu jeżdżą i głoszą dobrą nowinę na różnych zlotach, odwiedzają więzienia z biblią i domy dziecka czy dla trudnej młodzieży. Są również organizatorami wioski motocyklowej na dorocznym Festiwalu Pol’and’anrock festiwal w Kostrzynie.

Również o 11.00 pod pomnikiem Chwały Oręża Polskiego uroczystość z okazji Międzynarodowego Święta Pracy, które to święto obchodzą ludzie pracy na całym świecie. Swoją obecność na uroczystości zapowiedział Burmistrz Sulechowa Wojciech Sołtys. Na uroczystość zapraszają członkowie sulechowskiego SLD.

1 maja również muzycznie. Od 16.00, może nawet do 22.00 w trzebiechowskim Domu Kultury – Przegląd Zespołów Śpiewaczych. Więcej o tym w następnym artykule pt. „Złota Nuta brzmi”.

1 maja to również dla kościoła początek nabożeństw majowych i przede wszystkim wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika – patrona ludzi pracy. Z tej okazji wszystkich zapraszamy do kościoła na 17.30 na majowe nabożeństwo, po którym odprawiona będzie Msza święta.

Wspomniana na wstępie Przystań Tu zaprasza 1 maja nad Odrę już od 13.00

Kolejny dzień to również święto tyle że nie jest to dzień wolny od pracy. Cytując jednak stronę www.sulechow.pl:

„Gorąco zachęcamy Państwa do wywieszenia polskiej flagi. Dla historii polskiej flagi rok 2019 jest wyjątkowy. 2 maja obchodzimy 15-lecie uchwalenia Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, a 1 sierpnia setną rocznicę uchwalenia przez Sejm Ustawodawczy niepodległej Polski ustawy o godle i barwach Rzeczypospolitej Polskiej. To nie jedyne rocznice, które na stałe wpisały się w historię Polski. 1 maja będziemy obchodzić 15. rocznicę wstąpienia do Unii Europejskiej, a dwa dni później Święto Konstytucji 3 maja. Warto uczcić te trzy majowe świąteczne dni wywieszając polską flagę.”

A co poza tym 2 maja?

W czwartek, o godz.17.00 na stadionie miejskim ,,Sulechowianka” odbędzie się trening z okazji 15 rocznicy ustanowienia Święta Flagi RP. Trening poprowadzi Zbigniew Graczyk*. Wcześniej zostanie przeprowadzona rozgrzewka przez Panią Karolinę Srokę. Wśród uczestników na pewno nie zabraknie sportowców z klubów ,,Zabiegany Sulechów” oraz ,,Sulechowska Grupa Biegowa” Patronat nad biegiem objął Burmistrz Sulechowa Wojciech Sołtys. Zapraszamy Państwa do uczestnictwa w tym biegu. Każdy uczestnik jeżeli nie będzie posiadał flagi otrzyma ją od włodarza miasta. Niech w tym dniu Sulechów będzie biało – czerwony.

3 maja w Sulechowie również zapowiada się świątecznie. Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji RP – Święto Narodowe Konstytucji 3 maja* – dzień wolny od pracy – ustawowo.

Świętowanie w Sulechowie tradycyjnie rozpocznie się od Mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościele św. Stanisława Kostki przy ulicy Odrzańskiej. Msza z udziałem Pocztu Sztandarowego 5 Lpa i Kompanii Honorowej, pocztów szkół i uczelni oraz innych organizacji i związków oraz delegacji. Zaproszenie jest również dla mieszkańców. Będzie również Orkiestra Dęta.

Po zakończonej mszy świętej zbiórka i przemarsz pod Pomnik Chwały Oręża Polskiego a tamże: „meldunek dowódcy uroczystości

podniesienie flagi państwowej

hymn państwowy

wystąpienia okolicznościowe

Apel Pamięci

złożenie kwiatów pod pomnikiem”

W Cigacicach Msze o 9.00 i 11.00.

Zapraszamy do uczestnictwa w tych wydarzeniach i świętowanie ze społecznością tych wielkich dni dla Państwa Polskiego.

*) Boanerges – synowie gromu – przydomek apostołów nadany Piotrowi, Jakubowi – synowi Zebedeusza i jego bratu Janowi przez Chrystusa kiedy ich powołał)

*) Zbigniew Graczyk*– lekkoatleta specjalizujący się w biegach średniodystansowych, w szczególności w biegu na 1500 metrów. Reprezentant kraju w pucharze Europy i halowej wersji tej imprezy. Uczestnik halowych mistrzostw świata (2003) i letniej uniwersjady (2003). Czterokrotny medalista mistrzostw Polski seniorów. 

*) Święto Narodowe Trzeciego Maja – polskie święto państwowe obchodzone 3 maja w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, ustanowione w 1919 i ponownie w 1990. Dzień ten jest dniem wolnym od pracy. 228 rocznica w tym roku.