Porttańcówka w Katowicach

Zastanawiacie się jakim cudem jak przez Katowice nie płynie nawet strumyk. Nic to, portów ci u nich dostatek. Port lotniczy, Trade – Port czy Port – T. Kmieć. Nie o taki port nam jednak chodzi.

Porttańcówka to jeden z czterech plakatów (jeden z trzech „lubuskich”) autorstwa Tomasza Brody, sympatyka Odry, lubuskiego i Przystani Tu w Cigacicach, zakwalifikowany na Bienale Plakatu Polskiego. To właśnie na prośbę nieco kontrowersyjnego właściciela PRZYSTAŃ TU, Tomasza Włocha jego imiennik z Wrocławia stworzył to wybitne dzieło – plakat – zaproszenie na zabawę na przystani w 2022 roku.

Na dowód szczególnej miłości do lubuskiego Pan Tomasz Broda, w tym roku stworzył kolejne dzieło, dla potrzeb zielonogórskiego Winobrania. To drugi, z czterech plakatów, które spośród 884 zgłoszonych na tegoroczne Bienale Plakatu Polskiego, został do niego zakwalifikowany.

Trzeci z lubuskich plakatów to Rykowisko stworzone w 2022 roku, na potrzeby Lubrzy – Zagórza. Tam, Pan Tomasz ma całoroczny, mały biały domek i w jesienne noce przysłuchuje się ryczeniu jeleni w okolicznych lasach.
Ostatni plakat to dzieło z 2023 roku – stworzone na potrzeby Legnicy i Legnickiego Festiwalu „Legnica Cantat”. Jest to odbywający się co roku w maju festiwal której główną część stanowi ogólnopolski konkurs chórów.

Piszemy o tym właśnie teraz gdyż do wczoraj twórcy plakatów (a jest ich 178) mieli dostarczyć swoje, wydrukowane prace do Katowic (łącznie 351). Z tych dzieł, komisja konkursowa 28 Bienale, po ocenie umieści na wystawie, która już 15 grudnia zostanie otwarta po ogłoszeniu wyników.

Życzymy naszemu znajomemu i miłośnikowi lubuskiego sukcesów w Bienale i prosimy o więcej (może np. nowe logo naszej strony?).

Waldek Włodek