Chemicy od gaszenia

Po intensywnym weekendzie Cigaciccy strażacy ochotnicy ponowni zostali postawieni w stan gotowości. Dziś koło 10.10 zostali wezwani do zdarzenia na terenie Firmy Rockwool Polska S.A. przy ulicy Kwiatowej.

Jak to zwykle bywa, ochotnicy muszą dojechać do „remizy” i przygotować się do wyjazdu. Zajmuje to kilka minut i w związku z tym małe szanse są żeby zdążyć przed zawodowcami. Druhowie bardzo się starają ale nie podobna to w realu, by być pierwszymi. Czasami jest to o włos za późno i zawodowcy są pierwsi. Przejmują oni wtedy dowodzenie i OSP musi się podporządkować.

Nie inaczej było dzisiaj kiedy po przyjeździe do zakładu – miejsca zdarzenia wpadli od razu w wir wydarzeń. Jedna rota została wezwana do pomocy przy wypadku komunikacyjnym. Drugą zadysponowano do obstawy drogi dojazdowej a po chwili do ustawienia kurtyny wodnej aby ulatniające się chemikalia nie rozprzestrzeniały się z wiatrem. Po dojechaniu do zdarzenia chemików z Zielonej Góry kolejna dyspozycja i kolejny raz nasi ochotnicy dostali nowe zadanie.

Palił się początkowo stos palet obok miejsca wycieku chemikaliów z cysterny. Po zabezpieczeniu się w aparaty powietrzne nasi ochotnicy w ilości jednej roty przystąpili do gaszenia źródła ognia. Tymczasem druga rota kończyła uwalnianie poszkodowanych w wypadku komunikacyjnym.

W trakcie gaszenia okazało się, że ogień wydostał się na sąsiadujące ze stertą drzewo. Żywiczna sosna stanęła w ogniu jak pochodnia. Jednak silny strumień wody podawany przez jednego z naszych druhów skutecznie stłumił jego płomienie a po chwili całkiem je ugasił.

Jeszcze pare minut działań i już po wszystkim. Ćwiczenia w Rockwool Polska w Cigacicach przy Kwiatowej dobiegły końca. Wraz ze strażakami zawodowymi z Jednostkami Ratowniczo-Gaśniczymi 1 (Zielona Góra) i 3 (Sulechów) OSP Cigacice z OSP KSRG Mozów i OSP KSRG Kije zakończyły działania ratowniczo-gaśnicze w złożonej akcji ratowniczej. Wszystko zakończyło się pomyślnie choć obserwatorzy z ramienia Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej na pewno znajdą aspekty, które można dopracować w przyszłości. W kuluarach usłyszeliśmy, że ochotnicy z Cigacic mogą liczyć na kolejne ćwiczenia w Rockwool Polska.

WJW

*Foto PSP