101 lat od 11.11

11 listopada 1918 roku Polska odzyskała Niepodległość. W końcu po 123 latach zaborczej niewoli wolność i niepodległość wróciła do Nas.
W związku z tym od paru lat (dobra zmiana) rocznica ta jest świętowana – można by powiedzieć – z szacunkiem należytym ale wrażenie mam, że coś tu i tak nie gra. Zajmijmy się jednak tym co będzie już jutro, niemal za chwilę.

Jak podają wiarygodne źródła jutro świętujemy na maksa: w Sulechowie, Trzebiechowie oraz innym Pipidowie (bez urazy dla wsi i miasteczek). Ja proponuję odwiedziny w okolicy i w stolicy (województwa). Do Warszawy ci co mieli już pewnie pojechali duzi i mali.
My się tym co w Sulechowie zajmiemy. Na pewno razem od dziewiątej warto zobaczyć uroczystą mszę świętą w intencji Ojczyzny i mieszkańców.
Rozpocznie się ona o 9.00 w kościele Podwyższenia Krzyża ale i przed i po będzie co oglądać (wprowadzenie, ustawienie i wyprowadzenie pocztów sztandarowych). Po mszy przejście całości pod Pomnik Chwały Oręża Polskiego gdzie kwadrans po 10 powinny rozpocząć się pozostałe uroczystości tego dnia i święta. Meldunek dowodzącego, podniesienie flagi i hymn uroczysty, państwowy. Potem wystąpienie w Sulechowie najważniejszej głowy czyli burmistrza Sołtysa. Apel Pamięci, Salwa Honorowa i kwiatów złożenie pod pomnikiem jako symbol czci i szacunku dla poległych i walczących za Wolność i Demokracje. Potem jeszcze odśpiewanie pieśni okolicznościowych: Śpij Kolego i My, Pierwsza Brygada. By tradycyjnie świętowanie godnie się zakończyło w kawiarni Delicjusz okolicznościowy tort i kawa od Burmistrza…
Zapraszamy

oficjalny program uroczystości w Sulechowie

Przy okazji tego świętowania miło Nam poinformować, że i w innych samorządach po sąsiedzku można zobaczyć inne świętowanie. Zajrzeliśmy do programów obchodów w Bojadłach i Trzebiechowie i bardzo się nam spodobały godziny uroczystości bo nie kolidują z Sulechowskimi. Dlatego też, że gdyby nie miał planów ktoś na poniedziałek może odwiedzić sąsiednie gminy. Zapraszamy zatem na 12.00 do Trzebiechowa i 13.00 do Bojadeł.

oficjalny program trzebiechowskich obchodów
i bojadelskie świętowanie

Na same zakończenie dnia, po powrocie z innych gmin, zapraszamy do Zboru na nietuzinkowy i darmowy koncert uświetniający niezwykły dzień, niezwykłej Orkiestry Zielonogórskiego ZASTALU. Początek godzina 17.00 w sali widowiskowej.