Śmiech to zdrowie

„Ten, kto chce pozostać w dobrym zdrowiu, powinien unikać smutnych nastrojów i zachowywać radosny umysł.” – mawiał Leonardo da Vinci. A tak na poważnie 10 października Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Każdego roku chorych przybywa a „wyleczenie” nie jest sprawą prostą.*

„Jestem tu dla Ciebie” to projekt bardzo osobisty oraz ważny dla jego pomysłodawczyni Olgi Rachwalik.
W lipcu tego roku wygrała długą walkę z depresją. Po niej stwierdziła, że musi to jakoś „uczcić”. Jako, że od dawna działała charytatywnie, doszła do wniosku, że teraz czas zrobić coś samemu. Wiedziała poza tym, że w dzisiejszych czasach trudno dostać wsparcie podczas kryzysu. Choroby psychiczne, jej zdaniem, to dalej temat tabu, który trzeba przełamać. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi i niezależnie od tego, co nas „dotyka”, powinniśmy zostać zaopiekowani oraz zaakceptowani przez społeczeństwo.
Niestety, nadal nie jest to takie oczywiste.

Projekt** „Jestem tu dla Ciebie” składa się z dwóch części. Pierwszy polegał na prezentacji autorskich plakatów w całym Sulechowie. Znajdują się na nich motywujące teksty piosenek, które Olga sama wykaligrafowała. Ma to na celu wsparcia osób chorujących psychicznie w ich trudnych momentach, ale również osób, które po prostu potrzebowały miłych, motywujących słów.
Krótko mówiąc: plakaty adresowane były do każdego.

Druga część polegała na utworzeniu zbiórki charytatywnej darów rzeczowych (pluszaki, soczki oraz słodycze) dla Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze. Zbiórka zaczęła się 14 września i zakończy się 10 października tego roku. Daty są symboliczne, gdyż 14.09. to:
– Światowy Dzień Chorych na Schizofrenię, a 10.10
– Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.

Redakcja „Nowy Świat” zachęca Państwa również do udziału w kończącym się projekcie Olgi. Obecnie najbardziej pożądane są soczki ze słomką do picia i zdrowe batony, które można jeszcze do wtorku dostarczyć do:
Urząd Miasta Sulechowa, SDK, LO, OSiR Sulechowianka, Biblioteka Sulechów,
Szkoły: SP 1, SP 3,
Przedszkola: Tęczowa Szóstka, Misia Uszatka i Pod Muchomorkiem.

*źródło: Kalendarz świąt
**Projekt jest realizowany zgodnie z prawem i można ją znaleźć na portalu zbiorki.gov.pl pod nr 2023/3787/KS.