Targi Pracy

Jedni się na targi szykują (a nawet pakują) a inni już po nich. Już, bo były jednodniowe i po raz XI (gdyby nie pandemia – XIII) CKZiU w Sulechowie zorganizowało to wydarzenie.

Wydarzenie na tyle ważne, że dzięki spotkaniom na miejscu w szkole, uczniów z potencjalnymi uczelniami czy pracodawcami przynosi wymierne korzyści dla obu stron. Dowodem na to niech będzie chociaż udział w TP byłych absolwentów CKZiU reprezentujących inne uczelnie czy zakłady pracy swoim młodszym kolegom.
Poniżej tekst Szkoły – organizatora targów o wydarzeniu z 3 marca w Sulechowie:

02 marca 2023 roku w auli Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego odbyły się XI Powiatowe Targi Edukacji i Pracy. CKZiU po raz kolejny miało zaszczyt wystąpić w roli gospodarza. Dyrektor szkoły Pan Jerzy Rozynek (…) uroczyście przywitał przybyłych gości, a Starosta Zielonogórski Pan Krzysztof Romankiewicz otworzył imprezę.
Targi to wspaniała okazja do tego, aby młodzież wkraczająca w dorosłe życie, poznała oferty kształcenia uczelni wyższych z całego kraju oraz propozycje lokalnych pracodawców i przedsiębiorców.
Na tegorocznych targach zaszczyciło nas swoją obecnością wielu wystawców. Dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodymi ludźmi. Uczniowie poznali ofertę uczelni wyższych:
Uniwersytetu Zielonogórskiego,
Politechniki Morskiej w Szczecinie,
Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Collegium Witelona Uczelni Państwowej w Legnicy,
Akademii Nauk Stosowanych im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Zielonej Górze,
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Medyk” w Zielonej Górze. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska lokalnych firm. Ich przedstawiciele zachęcali młodzież do podjęcia pracy w ich placówkach. Swoje stoiska zaprezentowali m.in.
TJX Europe,
Nestle Polska S.A. oddział w Kargowej
ROCKWOOL Polska sp. z o. o. w Cigacicach,
LumelAlucast sp. z o.o.
i Lumel S.A w Zielonej Górze.

Firmy te od lat współpracują z naszą szkołą. Oferują staże dla uczniów, pracę wakacyjną oraz zatrudnienie dla absolwentów. Na stoisku IDEA HR Group Sp. z o.o. z Zielonej Góry młodzież mogła skorzystać z oferty, jak zdobyć pracę, ponieważ jest to agencja pracy. Po raz pierwszy swoje stoisko zaprezentowała Tesla Gigafactory Berlin- Brandenburg. Młodzież miała okazję obejrzeć pokaz nowoczesnego samochodu.
Swoje oferty zaprezentowali również:
Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna z Sulechowa,
Powiatowy Urząd Pracy z Zielonej Góry,
Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze,
Wojskowe Centrum Rekrutacji w Zielonej Górze,
5 Lubuski Pułk Artylerii im. Generała artylerii koronnej Marcina Kątskiego w Sulechowie,
Nadodrzański Oddział Straży Granicznej w Krośnie Odrzańskim,
Placówka Straży Granicznej w Zielonej Górze – Babimoście
i Zakład Karny w Krzywańcu.

Targi przyniosły zamierzony efekt. Wielu osobom pomogły w wyborze przyszłej drogi zawodowej.

Monika Dziadek

Całość opracował WW