Pocztówki w bibliotece

Pierwej życzenia noworoczne od Pani dyrektor Zawalnej (wszak to dopiero 11 dzień roku 2023) a potem przedstawienie gościa i opowieść o nim.

Tako rozpoczęło się spotkanie z budowlańcem, nauczycielem lubuskich szkół budowlanych, przewodnika i kolekcjonera pocztówek. Można by powiedzieć (napisać), że lubił to od małego. Pierwszą pocztówkę (najstarszą w zbiorach) podarował mu Jego dziadek. Pochodzi ona z 1908 roku i jest na niej ówczesny Międzyrzecz skąd Pan Ireneusz pochodzi. Mimo urodzenia w Messeritz od wielu lat jest sulechowianinem. Tutaj realizuje swoje pasje i stąd wyrusza w świat gdzie oprócz prowadzenia wycieczek po świecie, dużo fotografuje, zbiera pocztówki.

Ze swoich ogromnych zbiorów pocztówek, Pan Ireneusz Gorzelanny, wybrał ponad 300 sztuk bajecznie kolorowych oraz te stare i czarno-białe. Znajdziemy na nich miejsca w kraju i w naszym mieście, które pięknieją dzięki nowym inwestycjom ale i takie, których już nie użyczysz bo uległy rozbiorce na wskutek nowych porządków lub braku zainteresowania obecnych właścicieli.

Kolekcjoner pocztówek pan Ireneusz, podzielił się z uczestnikami spotkania wieloma ciekawostkami (wszak to niezwykły gawędziarz). Opowiedział między innymi o tym, jak wyglądały pierwsze widokówki, kto wysłał pierwszą z nich, a także kto wymyślił nazwę „pocztówka”.

Wystawę mogą Państwo podziwiać do 10 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sulechowie przy ul. Jana Pawła II 52, zapraszamy.

Waldek W.