św. Szczepan ukamienowany

Szczepan pełen łaski i mocy działał cuda i znaki wielkie wśród ludu. Niektórzy zaś z synagogi, zwanej synagogą Libertynów i Cyrenejczyków, i Aleksandryjczyków, i tych, którzy pochodzili z Cylicji i z Azji, wystąpili do rozprawy ze Szczepanem. Nie mogli jednak sprostać mądrości i Duchowi, z którego natchnienia przemawiał.
Gdy usłyszeli to, co mówił, zawrzały gniewem ich serca i zgrzytali zębami na niego. A on pełen Ducha Świętego patrzył w niebo i ujrzał chwałę Bożą i Jezusa, stojącego po prawicy Boga. I rzekł: „Widzę niebo otwarte i Syna Człowieczego, stojącego po prawicy Boga”.
A oni podnieśli wielki krzyk, zatkali sobie uszy i rzucili się na niego wszyscy razem. Wyrzucili go poza miasto i kamienowali, a świadkowie złożyli swe szaty u stóp młodzieńca, zwanego Szawłem.
Tak kamienowali Szczepana, który modlił się: „Panie Jezu, przyjmij ducha mego!” A gdy osunął się na kolana, zawołał głośno: „Panie, nie poczytaj im tego grzechu”.

Po tych słowach skonał.*

Ogłoszenia duszpasterskie na 26 grudnia – II dzień świąt BN

 1. Dziś drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, święto św. Szczepana – pierwszego męczennika. Tradycyjnie jest to dzień poświęcony Katolickiemu Uniwersytetowi Lubelskiemu. Ofiary złożone na tacę zostaną przeznaczone na potrzeby tej katolickiej uczelni.
 2. W tym roku wyjątkowo w piątek ( bo Nowy Rok w niedzielę) – Święto Świętej Rodziny – patronalne święto rodzin katolickich. Z tego powodu ks. Bp Tadeusz Lityński ogłasza dyspensę na ten dzień od zachowania IV przykazania kościelnego.
 3. W niedzielę uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, Nowy Rok i Światowy Modlitw o Pokój.
 4. W tym tygodniu, po dwóch latach obostrzeń pandemii, wracamy do tradycyjnej wizyty duszpasterskiej – kolędy. Przyjęcie kapłana z wizytą duszpasterską, który przychodzi z Bożym błogosławieństwem, jest aktem publicznego wyznania wiary a zarazem znakiem jedności i żywej więzi z Kościoła Domowego z Kościołem Parafialnym i tym samym z Kościołem Powszechnym.
  W czasie kolędy staramy się być wszyscy w domu obecni. Stół nakrywamy białym obrusem, kładziemy pismo święte, stawiamy krzyż, naczynie z wodą święconą, kropidło i zapalamy świece.
  Wyłączmy telewizor.
  Dzieci i młodzież przygotowują zeszyty od religii a kandydaci do Bierzmowania swoje „Dzienniczki”.
  Jednym z dobrych a często zapominanym zwyczajem jest wychodzenie na przeciw kapłana. Troską o wspólnotę Kościoła i funkcjonowanie duszpasterzy są ofiary składane na potrzeby duszpasterskie.
  Kolęda w tym tygodniu od 15.00 – Górzykowo:
  – środa – od Głuchowa do nr 14
  – czwartek – od nr 11, nr 2,3,4, 53 do 48
  – piątek – od nr 5 i 47 do 36.
 5. W sobotę zakończenie tego roku – msza i nabożeństwo od godz. 17.00
 6. Intencje mszalne na najbliższe dni:
  – środa ……………… – 08.30 -+ks. Paweł Orłowski
  – czwartek ……….. – 08.30 – za Parafian
  – piątek …………….. – 08.30 – +ks. Marek Zintara
  – sobota ……………. – 17.00 – +Eugeniusz Czerniak
  – niedziela ………… – Nowy Rok – Nabożeństwo Eucharystyczne (I niedziela miesiąca – 09.00 DB I Róża – zmiana tajemnic
  – …………………………. – 11.00 – +ks. Jan Surowiec (6 rocznica śmierci)
 7. Przy wyjściu z kościoła do nabycia tygodniki katolickie:
  – Niedziela 10 zł
  – Gość Niedzielny (wyd. świąteczne) 15 zł
 8. Podziękowania dla rodziców dzieci I – komunijnych za posprzątanie i udekorowanie kościoła a Pani Joannie Bujalskiej za choinki …
szopka świąteczna w kościele pw. Michała Archanioła w Cigacicach

* czytanie (Dz 6, 8-10; 7, 54-60)

ks. Proboszcz Jerzy Filipkowski