Żniwa tuż tuż?

Dokładnie tak. Trwają żniwa na polach ale i w zagrodach. Zbierają rolnicy oraz kłosów sympatycy. Zbierają na bukiety i wianki, niestety bo przez suszę w tym roku jak pieprz zboże suche (nie ma już soków). Kłosy i wszelkie kwiecie zbierają Panie z wsi sulechowskich bo to najwyższa pora na szykowanie materiałów na wieńce dożynkowe, które powoli są już szykowane i co rusz poznajemy daty w poszczególnych wsiach. I tak znana jest już data dożynek wiejskich w Brzeziu: 7 września godzina 16.00. Rozpocznie się ona polową mszą dożynkową.

Dożynki wiejskie w Kalsku zaplanowano na 17 sierpnia.

Tymczasem gospodynie brzezińskie wzięły się przygotowanie materiału na wieniec. Będzie to ponoć ich pierwszy wieniec (panie z KGW) i dlatego przygotowanie to zaczęły od … wizyty u najlepszych – tzn w Kalsku. W przyjacielskiej atmosferze odwiedziły KGW Kalsk 9 lipca kiedy kalszczanki przebierały materiał na wieniec i szykowały do suszenia. Przy okazji zaczerpnęły wiedzy mówionej od Pani sołtys Kalska i jej pomocnic.

Po upływie tygodnia i nazbieraniu materiału w polach Brzezia i okolic, same przystąpiły do realizacji zadań podpatrzonych w Kalsku. Nie mogło tam też zabraknąć lidera wsi – nowego sołtysa, który pomagał Paniom jak mógł. A że może dużo więc sprawił im suszarnie aby to wszystko co nazbierały i w efekcie pracy zespołowej skompletowały można było wysuszyć jak należy. Efekt pracy jednego i drugiego Koła Gospodyń Wiejskich był zadowalający i w poczuciu wykonania dobrej roboty rozeszły się do domów.

suszenie w Kalsku

sortowanie w Kalsku

ogolna radość z wykonanych prac

materiał na wieniec Pań z Brzezia

kwiaty też się nadazą

kiedy ręce pełne roboty czas płynie szybko