Razem możemy więcej

Niemal od rana w radyjku pisowskim (no prawie pisowskim) trąbią że jutro prezydent RP będzie w Kalsku a w Kalsku nie wielu nawet o tym wie! No jak tajemnica to tajemnica.

Skoro jednak mowa o Kalsku to nie sposób wspomnieć o dzisiejszych wyborach sołtysa i Rady Sołeckiej w tej wsi. Jakby przewidując ilu może przyjść ludzi na ten etap maratonu wyborczego przygotowano salę gimnastyczną choć w innych szkołach (wsiach) spotykano się w salach lekcyjnych czy wiejskich (Brzezie, Cigacice, Górzykowo, Górki Małe). Przewidywania w pełni się sprawdziły i wyborcy mimo jednego kandydata na sołtysa mieli szerokie pole do popisu (!). Przyznać jednak musimy że takiej frekwencji się chyba nikt nie spodziewał. Planowane rozpoczęcie zebrania o 18.00 przesunęło się nieco a to ze względu na fakt, że ciągle napływali do sali nowi chętni do wybierania. O godzinie zero było nieco ponad 80 osób ale w finale oddało głos 116 osób. Ludzie się schodzili i schodzili, Pani sołtys nerwowo dreptała po sali. Na twarzy widać było, że bije się z myślami: szkoła strajkuje a ja dziś taki ważny egzamin, czy się sprawdziłam, jak mnie ocenią, co powiedzą. Równolegle do niej w drugim końcu sali dreptał podobnie przewodniczący zebrania, radny z Kalska. Wyraz twarzy podobny ale czy myśli te same, nie wiemy.

18.10 Krzysztof Kluczyński – przewodniczący zebrania zaczyna zebranie (ludzie nadal dochodzą). Przedstawia zgromadzonym mieszkańcom przybyłych gości, obsługę z biura Rady Miejskiej, Panią dyrektor szkoły i … jedzie dalej. Do ucha dolatuje nam: no zapomniał o mnie! Po chwili refleksji KK przedstawia Krystynę Talaga – sołtysa wsi Kalsk… jeszcze. Jedziemy dalej z zebraniem, Bartosz Buda jak zwykle przekazuje istotne do głosowania informacje i oddaje głos przewodniczącemu. Rozpoczęcie zgłaszania kandydatów na sołtysa. Na pierwszy ogień ktoś się wyrywa i krzyczy: ja, ja …. chciałam zgłosić Panią Krysię Talaga na sołtysa. Rozlegają się gromkie brawa a potem milczenie. Pani Krysia wyraża zgodę na kandydowanie. Uff ulga na sali. Następuje cisza, więc pada pytanie: czy jeszcze ktoś chce zgłosić kandydata na sołtysa? Kontem oka widzimy jedną chętną ale jakby przerażona tą owacją z przed chwili siedzi jak zaczarowana, zamrożona. Kolejne pada pytanie: czy zamknąć listę? Wreszcie wyjaśnia się sytuacja – zamknąć listę kandydatów. Pracownicy BR przygotowują karty do głosowania a Pani sołtys zdaje relację. jak zwykle ze swadą opowiada co, jak, z kim, i dlaczego. Przy drugiej stronie informuje zebranych, „że ma jeszcze tylko … 15 stron”. Jednak sprawozdanie nie idzie gładko, głos się Pani sołtys łamie, tak jak się łamie przed pokazaniem twarzy radny Kluczyński, którego wielokrotnie wymienia Krystyna – sołtysowa. W jednym momencie wspomina nawet o jakimś związku z Nim ale przechodzi to jakoś bez echa. Wychodzi szydło z worka dopiero przy prezentacji Rady Sołeckiej (dotychczasowej) i wszystko się wyjaśnia: są dzieci (a tego bez związku nie da rady). Dziećmi z tego związku są tak licznie zgromadzeni na sali mieszkańcy wsi, którzy jak prawdziwe dzieci przyszli podziękować za lata dobrobytu swoim rodzicom (KT i KK wraz z Radą Sołecką). Sprawozdanie kończy się po około 30 minutach ale tylko ze względu na owacje za wielkie rzeczy jakie się działy dzięki Nim: Krysi i Krzysiowi, na ich wsi. Niemal po każdym dokonaniu prezentowanym przez Panią sołtys na tablicy, zrywały się oklaski, które długo nie milkły. Przy takim aplauzie o wynik wyborów mogliśmy być spokojni, tym bardziej że innych kandydatów nie było. Wynik głosowania na sołtysa był znany po około 30 minutach od jego rozpoczęcia. Wygrała Krysia Talaga uzyskując 116 głosów za. Żaden głos się nie zmarnował, wszyscy wiedzieli jak głosować. Znowu rozległy się brawa.

Reszta to już niemal formalność, którą należało dopełnić. wybór ilu osobowej RS i zgłaszanie kandydatur na członków Rady Sołeckiej. Z sześciu zgłoszonych kandydatów do RS wybrano pięcioro: Jolantę Mazurkiewicz, Andrzeja Smykowskiego, Adama Orwata, Izabelę Durkot i Grzegorza Koziorowskiego.

Gratulujemy nowej Radzie i Pani sołtys wyboru na nową kadencję, która teraz potrwa pięć lat…

Ustępująca Rada Sołecka odbiera podziękowania od Pani sołtys

Wcześniej Pani sołtys odebrała podziękowania od Aktywnego Kalska i KGW

Kalszczański radny, mieszkańcy mu zaufali to teraz go słuchają

I tak jak pisaliśmy na fan page, kolejka do urny była duża…

i przyszedł czas na sołtysową, też zagłosowała

Na zebranie przyszło 116 mieszkańców uprawnionych do głosowania …