Rajcy powiatowi obradowali

Dziś Rada Powiatu Zielonogórskiego obradowała w … Sulechowie w składzie 19 radnych i starosta, wicestarosta i członek zarządu. Na sali oprócz zainteresowanych mieszkańców byli również dyrektorzy jednostek podległych powiatowi. Wśród nich m. in. byli dyrektorzy: SPZOZ w Sulechowie, DPS Trzebiechów/Bełcze, CKZiU w Sulechowie i inni. Z zaproszonych gości byli przedstawiciele służb mundurowych z powiatu, dyrektor Urzędu Pracy i paru innych. Z prasy z kolei poza nami nie widzieliśmy nikogo.

Początek sesji to uhonorowanie sportowej młodzieży za osiągi przez nich uzyskane w ostatnim czasie w dyscyplinach przez nich uprawianych. Po opuszczeniu sali obrad przez młodzież radni skorzystali okazji i „strzelili sobie” parę fotek grupowych. (Któryś z żartownisiów rzucił nawet do Pani fotograf żeby „padła” i z kolan zrobiła im focie).

Kiedy już zabrali się za procedowanie sesji nawet wydawało się, że „machną” ją szybciutko jak porządek obrad. Niestety tylko w tym punkcie byli zgodni. Z każdym następnym punktem nie było już tak słodko. Po informacji starosty było parę pytań do Niego. Podobnie po informacji Przewodniczącego Rady Powiatu.

W kolejnym punkcie obrad z wójtów i burmistrzów był tylko wójt Świdnicy który poinformował o sytuacji zimowej na „powiatówce” z dnia wczorajszego kiedy to autobus wylądował w rowie a ludzie zasuwali pieszo do Buchałowa.

Przy tej okazji radny Jaskulski przypomniał postulat sprzed lat w którym była mowa o przekazaniu dróg powiatowych gminom wraz z subwencjami na nie. W odpowiedzi Przewodniczący (chyba) powiedział, że takie przekazania już były i drogi wracały do powiatu po jakimś czasie…

W kolejnym punkcie obrad była cisza bo nikt z radnych nie składał żadnych interpelacji do Rady czy Starosty. Podobnie w wolnych wnioskach i dopiero w punkcie 9 po prezentacji Starosty „Powiat Zielonogórski w 2019 roku” kilku radnych dopytywało się o szczegóły. Ich jak i nas (również) zainteresowała kwestia losów szpitala w Sulechowie (SP ZOZ). Starosta oznajmił, że rocznie powiat do niego dopłaca 3-4 mln. Zadłużenie się powiększa ze względu na nadwykonanie usług dla pacjentów z … Krosna i Świebodzina.

Żeby uniknąć tego w latach następnych i poprawić renomę Szpitala Starosta oznajmił, że prowadzi rozmowy z … Uniwersytetem Zielonogórskim w sprawie podniesienia rangi Naszego szpitala na Szpital Kliniczny. Na zakończenie tej wypowiedzi obiecał, że na następną sesję przedstawi projekt porozumienia w tej sprawie z UZ.

Z wypowiedzi Starosty dowiedzieliśmy się również, że w Powiecie pracuje 109 osób z czego tylko 105 na etacie. Bezrobocie w powiecie to tylko (?) 6.7% a w Zielonej Górze tylko 3%…