Dom EKO +

Od wczoraj w cigacickim porcie (część składowa OSiR w Sulechowie) cumuje Hausboot – dom na wodzie. Ten trimeran wykonany został w Bydgoszczy dla Armatora z Berlina. Dom na wodzie posiada następujące wymiary: długość – 16 m. szerokość – 6,5 m.; a zanurzenie jego to 0.5 m. jednostka posiada napęd dwu silnikowy. Są to silniki sprzężone i zaburtowe po 20 kW. posiada on również własne źródła prądu i oświetlenia. Powierzchnia jego wnętrza to ponad 100 m kwadratowych.

Jednostka przyjechała do Cigacic na lawecie samochodowej (to nie pierwszy taki ładunek w cigacickim porcie) i został rozładowany oraz wodowany przez specjalistyczny dźwig o dużym tonażu.

Postoi on jeszcze parę dni i można go podziwiać z oddali gdyż stoi na terenie strzeżonym i jest pilnowany. Z tego co zauważyliśmy w części „dziobowej” posiada specjalistyczne urządzenia sterownicze do przemieszczania się o własnych siłach co też uczynił przemieszczając się po zalewie portowym w czwartek. Postoi on tam jeszcze do następnego czwartku kiedy to uda się w podróż do właściciela w Berlinie.

Jak na razie nie poznaliśmy szczegółów dotyczących jego produkcji jak i ceny ale to na pewno nie są małe pieniądze…