Samoyedy samo … dobro

Ponad 2000 psów rasowych zjechało do Babimostu na Międzynarodową Wystawę Psów Rasowych. Nie będzie przesadą jak napiszemy, że wśród nich nasi reprezentanci w najlepszym słowa znaczeniu.

Wystawa zgromadziła psy niemal z całego świata (16 krajów), które przez trzy dni konkurowały ze sobą w różnych kategoriach. Zmagania psich piękności nie należały tylko do oceny wyglądu ale również zachowania i umiejętności. Pan Krzysztof Góralski z Cigacic – hodowca Samoyedów, na wystawę przyjechał z jednym z nich.

W zawodach np. tej rasy psów oceniane jest wiele szczegółów budowy tej rasy: kolor sierści, kształt głowy, muskulaturę. Balu – pies, którego Pan Krzysztof przywiózł na wystawę zdał test fantastycznie bo zdaniem jury był jednym z trzech najlepszych psów tej rasy na Wystawie. Jak sam mówi: z psami trzeba ćwiczyć na ringu aby wiedziały jak się zachowywać na wystawach. Trzeba pracować z nimi często i długo żeby były ułożone. Muszą wiedzieć co mogą a czego nie mogą. To jednak praca na wiele miesięcy …

Na wystawach, psy startują w swoich rasach w różnych kategoriach wiekowych a najlepsze w kategoriach startują w następnej klasyfikacji, których jest 10. Jedna z nich to np. tylko jamnikowa (4) i tylko do towarzystwa (10).

Hodowcy psów traktują ich hodowlę czasami jako źródło rozrywki czy nawet jako hobby.

Niby najlepszy a nie zadowolony 😉

Waldek Włodek