Majówka biała i czerwona

Początek maja to początek nowego życia z wybuchającą każdego dnia zielenią oraz kwieciem o wszelkich odcieniach. Kwitnące sady i ogrody, łąki i pastwiska dają niesamowitą radość oczom i zmysłom.

Maj to także świętowanie, które w tle ma dwa, dla nas, Polaków kolory: biały i czerwony. Barwy flagi odpowiadają kolorom godła państwowego: biały orzeł, czerwony tło herbu.

Kolory te według symboliki używanej w heraldyce mają następujące znaczenie:
biały oznacza wodę, a w zakresie wartości duchowych czystość i niepokalanie.
kolor czerwony jest symbolem ognia i krwi, a z cnót oznacza odwagę i waleczność*

Już jutro, 1 maja – święto pracy. Wbrew wielu, nie jest to święto komunistyczne z minionych czasów. Takie stwierdzenia są dowodem nieznajomości historii i nadmiernego słuchania mediów publicznych…
Święto Pracy, popularnie zwany 1 Maja – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja. W Święto Pracy w Polsce jest świętem państwowym od 1950.*

Pojutrze, 2 maja, Dzień Flagi Narodowej, Dzień Polonii i Polaków za Granicą, Święto Orła Białego. Tu również święta ściśle związane z barwami narodowymi, białym i czerwonym.

Kolejny dzień to kolejne święto narodowe. 3 maja – Święto Konstytucji 3 maja. 232 rocznica uchwalenia Konstytucji Polskiej, I w Europie i II na Świecie (po Stanach Zjednoczonych).

Co prawda już nie narodowe ale następnego dnia mamy również święto: Międzynarodowy Dzień Strażaka. Jest ono obchodzone 4 maja, w dniu wspomnienia w kościele katolickim świętego Floriana. W Polsce od 2003 roku Dzień Strażaka jest świętem zawodowym, ustanowionym przez Sejm. Ten dzień jest uroczysty dla tej grupy zawodowej ale nie jest wolnym od pracy.