Gala Wawrzynów 2022

Po kilku tygodniach przygotowań, głosowań i wyłaniania laureatów wczoraj wieczorem miała miejsce Gala Lubuskich Wawrzynów Literackich, Dziennikarskich i Naukowych.

Poniżej przytaczamy tekst ze strony Biblioteki Wojewódzkiej im. C.Norwida w Zielonej Górze z listą nagrodzonych i gości.

29. Lubuski Wawrzyn Literacki – w dwóch kategoriach:
Proza: Waldemar Szymczak, „Odwyk [z] dorosłości”, Gorzów Wielkopolski 2022 (Wydawca: Waldemar Szymczak)
Poezja: Michał Banaszak, „Exit”, Nowa Ruda 2022 (Wydawnictwo MaMiKo)

18. Lubuski Wawrzyn Naukowy: Karol Siemaszko, „Wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych na tzw. Ziemiach Odzyskanych w świetle orzecznictwa sądów okręgowych w Zielonej Górze i Głogowie z siedzibą w Nowej Soli w latach 1945-1950”, Bydgoszcz 2022 (Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)

9. Lubuski Wawrzyn Dziennikarski: Zbigniew Borek za materiały opublikowane w tygodniku „Polityka”: „Niechęć do kwadratu”, „Witajcie w Nibylandii”, „Żaden pożytek z tego wirusa”, „Żrąca miłość” (Tygodnik Polityka 9.03-15.03.22).

Dyplomy Honorowe za całokształt twórczości:
– Jerzy Gąsiorek
– Barbara Iskra-Kozińska
– Maria Szafran

Dyplom oraz nagroda Rektora Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim za Debiut Literacki Srebrne Sokole Pióro:
– Monika Dziuba vel Maurycy Dudek, Przyzwoici ludzie, Nowa Ruda 2022 (Wydawca: MaMiKo)

Małe Srebrne Pióro za najlepszą książkę popularnonaukową ufundowaną przez Rektora UAM w Poznaniu: Przemysław S. Karwowski, Vademecum winiarstwa na Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra 2022 (Wydawca:
– Fundacja na Rzecz Lubuskiego Dziedzictwa „Gloria Monte Verde”)

Dyplomy za walory edytorskie:
– „Zostań” autorstwa Jerzego Hajdugi, wydana w Poznaniu w 2022 r. przez wydawnictwo Tercja
– „Na skrzydłach. O ludziach, ptakach i radości życia” autorstwa Macieja Zdziarskiego (Wydawca: Wydawnictwo Znak Horyzont), Kraków 2022
– Kapituła LWN postanowiła przyznać dyplom za walory edytorskie lubuskiemu wydawcy książki zgłoszonej do Lubuskiego Wawrzynu Naukowego 2022 Fundacji na Rzecz Lubuskiego Dziedzictwa „Gloria Monte Verde”, wydawcy książki autorstwa Przemysława S. Karwowskiego, „Vademecum winiarstwa na Ziemi Lubuskiej”, Zielona Góra 2022

Wyróżnienie oraz nagroda dla młodego dziennikarza do 35. roku życia: Mateusz Pojnar -dziennikarza z Nowej Soli piszącego dla Tygodnika KRĄG.

Kapituła 9. Lubuskiego Wawrzynu Dziennikarskiego 2022 postanowiła przyznać dyplom za całokształt twórczości, otrzymuje go: Cezary Galek

Organizatorzy Lubuskich Wawrzynów 2022, na wniosek Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, postanowili przyznać dyplom za całokształt twórczości panu Eugeniuszowi Kurzawie.

Nagroda czytelników: Dariusz A. Rymar za książkę „Nie ma wolności bez Solidarności. Demonstracja z 31 sierpnia 1982 roku w Gorzowie Wielkopolskim – geneza, przebieg i następstwa”, Gorzów Wielkopolski 2022 (Wydawca: Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim) – 522 głosy. 4 miejsce w tym głosowaniu zajęła nasza, sulechowska poetka Jadwiga Urszula Filistowicz.
Gratulacje dla wszystkich laureatów

Waldek Włodek
wg Norwida