Super W

Jak co roku, 5 grudnia obchodzimy święto ustanowione 17grudnia 1985 r, przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Tak zacna organizacja nie mogła wymyślić byle jakiego święta.

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza (również MDW wspierającego Rozwój Gospodarczy i Społeczny) ustanowiony rezolucją 40/212 jest uznaniem pracy milionów ludzi dobrej woli na całym świecie za ich trud, czas i umiejętności. Działalność wolontariuszy obejmuje wspieranie inicjatyw pokojowych, niesienie pomocy humanitarnej i medycznej, monitorowanie przestrzegania praw człowieka oraz wspieranie organizacji pożytku publicznego.

Takich ludzi właśnie 5 grudnia nagradzają różne instytucje samorządowe i rządowe (choć w codzienności nie ułatwiają życia). Wczoraj z tej okazji w sulechowskim zborze odbyła się również takowa.

Początek był śpiewający. Nadia Kowalska rozjaśniła atmosferę piosenką Anny Jantar – Tyle słońca w całym mieście. Po niej na scenę wstąpił, wywołany burmistrz Sołtys (z resztą też wolontariusz działający od lat w swoim stowarzyszeniu i wielu innych) składając zebranym najlepsze życzenia. Po nim, prowadzący Marcin Krychowski przedstawił historię i ludzi – członków Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Wywołał ich na scenę by burmistrz mógł im podziękować za minione lata pracy. Następnie „wezwano” członków nowej GRDPP (kadencja właśnie się skończyła w listopadzie) by „nakręcić” ich na działanie przez najbliższe 3 lata.

Nadia Kowalska na początek wieczoru w Zborze

Potem pozostało już tylko nagrodzić wolontariuszy w trzech kategoriach i jedną firmę „Przyjaciela Gminy”. Te, dostojne tytuły otrzymali po kolei:

*** KRYSTYNA TALAGA (sołtyska Kalska) – Wolontariusz Roku. Nagrodę tą, mogła by otrzymywać co roku – jak powiedziała Pani Marzena Arendt-Wilczyńska (kierownik działu Promocji sulechowskiego magistratu).

*** Koło Nr 1 Polskiego Związku Wędkarskiego – Stowarzyszenie na Medal. Nagrodę otrzymali za zarybianie stawku w Parku Sulecha i czyszczenie Odry ze śniętych po katastrofie ekologicznej na niej…

*** Jakub Sieradzki (członek OSP Mozów) – SUPERWOLONTARIUSZ za swą działalność od najmłodszych lat na rzecz małych i dużych ludzi w potrzebie. Inicjator wielu charytatywnych akcji: zbieranie nakrętek (kilka ton), zbierania pluszaków (kilkadziesiąt sztuk). Uczestnik wielu innych akcji charytatywnych i pomocowych.

*** Rockwool Polska Sp. z o.o. – PRZYJACIEL GMINY. Nagrodę otrzymali za pomoc i współpracę na wielu płaszczyznach oraz za promowanie gminy w Polsce i Świecie.

Kiedy opadł już kurz pochwał i nagród, na scenę wywołano po kolei nadzieje polskiej piosenki w postaci członkiń Klubu/zespołu BLUSIK z sulechowskiego domu kultury. Młode artystki, niejednokrotnie pierwszy raz, zaśpiewały przed publicznością wolontariacką utwory przygotowane na ich kolejną płytę i na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia…

Na zakończenie spotkania w sali koncertowej Zboru, burmistrz Wojciech Sołtys złożył zebranym życzenia świąteczne i zaprosił do kawiarni Delicjusz na okolicznościowy tort i kawę…

nagrodzeni w/w (foto WW)

Waldek W.