100 stulatków(?)

W roku 1876 dwóch wynalazców, samodzielnie zaprojektowało swoje urządzenia. Zaledwie w odległości kilku godzin obaj zgłosili swe cuda w urzędzie patentowym.

Jednak to Graham Bell wygrał bitwę sądową z Elisha Gray, który kilka godzin po Bellu zgłosił swój projekt do Urzędu Patentowego. Pionierami telefonii byli też Polacy: Henryk Machalski (1835–1919) i Julian Ochorowicz (1850 – 1917)*.

Tytułowe 100 latki (i nie tylko) już jutro będzie można zobaczyć w Wolsztynie w Muzeum Marcina Rożka. Właśnie jutro o 16.00 zostanie otwarta wystawa aparatów telefonicznych z kolekcji Pana Michała Grzesika, który w swoim życiu miał związek z Wolsztynem (jak autor). Obecnie mieszkaniec Dolnego Śląska wraca do miasta, ze swoją kolekcją – owocem dwudziestoletnich zbiorów polskiej myśli technicznej.

Na ekspozycji zostanie zaprezentowanych kilkadziesiąt telefonów. Najstarsze egzemplarze pochodzą z lat 20. XX wieku, najmłodszy wyprodukowany został w roku 2001. Wszystkie łączy polska myśl techniczna. Zwiedzający wystawę będą mogli zapoznać się ze zmiennością rozwiązań technicznych, wzornictwa oraz kolorystyki, a także zakręcić tarczą numeryczną – jak za dawnych lat.**

Wystawa będzie czynna do 27 listopada w godzinach pracy muzeum…

* dane z Wikipedii
** źródło