Takich mamy strażaków

Jak zapewne wielu mieszkańców wie, Cigacice mają swoje OSP.
Są wśród nich zupełni nowicjusze ale pozyskują również wybitnych fachowców.

OSP Cigacice choć nadal nie ma swojej remizy rozwija swoją działalność i co raz pozyskuje nowy lub używany sprzęt, rozwija się szkoląc za własne i gminne środki i oczywiście dba o swoich druhów ubierając ich w coraz to lepsze mundury bojowe.

Wracając jednak do wyszkolenia, to właśnie kolejni druhowie kończą kurs podstawowy na strażaka ochotnika. Wśród kilkudziesięciu ochotników z lubuskich OSP znalazło się troje naszych, cigacickich. Oprócz tego doświadczeni już w różnych bojach nasi ochotnicy, szkolą się we własnym zakresie. W minionych dniach jeden z naszych druhów wziął udział:

w VIII edycji warsztatów z ratownictwa technicznego Rescue-Days.pl organizowanych dla strażaków OSP, PSP, WSP oraz innych służb ratowniczych z kraju i zagranicy.
Organizatorem przedsięwzięcia był Weber Rescue Polska oraz SNEP a na warsztaty do Poznania przyjechało ponad 300 osób z całej Europy. Zajęcia w określonych blokach tematycznych poprowadzili instruktorzy z międzynarodowego zespołu Weber Rescue, z Czech, Węgier, Słowenii, Niemiec, Chorwacji, Polski, Austrii, Holandii oraz Szwajcarii. W trakcie dwudniowych zmagań podczas trwania 8 różnych scenariuszy uczestnicy otrzymali dawkę najnowszej wiedzy, nowinek technicznych oraz przybliżono im taktykę stosowaną w światowym ratownictwie technicznym. Nie zabrakło elementów ratownictwa medycznego, unoszenia dużych pojazdów, cięcia osobówek na boku, na dachu, pod przyczepą, wykonywania dostępu jak i scenariuszy wymagających nieszablonowego podejścia, które równie dobrze można z powodzeniem zastosować.”

miejscowe OSP posiada podobne nożyce tylko hydrauliczne, te są akumulatorowe i o wiele lżejsze co w działaniach ma wielki znaczenie
takie nożyce służą do ciecia pojazdów w wypadkach komunikacyjnych
nasz ochotnik z takimi nożycami podczas warsztatów w Poznaniu

Dzięki takim szkoleniom nasi ochotnicy podnoszą swoje kwalifikacje co z kolei zwiększa bezpieczeństwo naszych mieszkańców Pieciowsi, Gminy Sulechów jak i Powiatu Zielonogórskiego. Brawo Marcin, że Ci się chce …

Waldemar W.