Kogo wybrać?

Przed paroma minutami marszałek Sejmu Elżbieta Witek podała publicznie, że wybory prezydenckie w RP odbędą się 10 maja 2020 roku. Jeśli będzie potrzeba, ich dogrywka (Biedroń – Kidawa-Błońska) odbędzie się 24 maja czyli dwa tygodnie później.
Po opublikowaniu tego postanowienia oficjalnie ruszy kampania wyborcza.
Start w wyborach zadeklarowali już:
Małgorzata Kidawa-Błońska z PO
Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL
Robert Biedroń z SLD
Krzysztof Bosak z Konfederacji
Szymon Hołownia publicysta .
Jak do tej pory nie zgłosił swej kandydatury obecny prezydent Andrzej Duda ale z naszych informacji uzyskanych w Warszawie – nie jest on (najprawdopodobniej) brany pod uwagę na Nowogrodzkiej. Jego miejsce (najpewniej) w tym wyścigu zajmie po wysokiej wygranej w wyborach parlamentarnych szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.
PAD po ostatnich wahaniach co do podpisywania kolejnych ustaw tego rządu wygląda, że został odsunięty od centrum decyzyjnego (nawet mniejsza jego aktywność w internecie). PRM zaś, co wynika z naszych informacji (z kancelari PRM) w ostatnich tygodniach zwiększył swą aktywność na forach ( nie tylko internetowych).
W wyborach prezydenckich komitety wyborcze mogą tworzyć tylko wyborcy a nie partie polityczne. Najpóźniej 20 kwietnia PKW wyda obwieszczenie z listą kandydatów.
10 mają również odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich w 2015 roku, która nieznacznie wygrał obecny prezydent pokonując ustępującego ilością 0,99 % głosów.