Zdrowo bo Zielono

Co by się nie rozpisywać po próżnicy powiem tak: przygotowania do Świąt idą pełną parą. Ludzie kupują wszelkiego dobra czasami bez opamiętania. To tak na wszelki wypadek informujemy, że na portalu społecznościowym na F… jest grupa Recykling Sulechów i w innych miastach również. Tam możecie oddawać co Wam zbywa lub Wam nie potrzebne jest. Jest wielu potrzebujących, których nie stać na różne rzeczy więc taki akt oddania komuś za darmo co nam niepotrzebne (niekoniecznie nowych rzeczy) sprawi innym wiele radości. Można zapisać się do grupy i jak mamy jakąś potrzebę też o tym można tam napisać. Recykling to sposób ratowania natury przed nadmierną produkcją bo po co kupować nowe skoro ktoś ma używane. Czasami nawet zdarzają się takie dni, że ludzie nowe rzeczy oddają bo nie korzystają z zakupów nie trafionych i dochodzą do wniosku, że tylko wadzi w małych mieszkaniach.
Podobnie jest z nadmiarem jedzenia (a Polacy kupują na wyrost, na potęgę), można je oddać – NIE WYRZUCAĆ ! ! !
Uprasza się bardzo wszystkich w koło – nie wyrzucajcie jedzenia. W kilku miastach Polski są już Jadłodzielnie. Tam można zostawić każdy nadmiar produktów do spożycia lub służących do ich przygotowania. Od paru lat takie miejsce ma Zielona Góra (Moniuszki 35) a w ostatnim czasie zyskała nawet nowy wystrój. Parę dni wcześniej podobna Jadłodzielnia otworzyła swe podwoje w Sulechowie. Z naszych obserwacji (jak i harcerzy opiekujących się tym przybytkiem) rotacja w szafie jest duża. Znaczy się była potrzebna i spełnia swoją rolę. Brawo
Tymczasem donoszę że jeszcze jutro na terenie Skansenu w Ochli (Zielony Targ) można miło i świątecznie spędzić czas na zakupach wyrafinowanych smakołyków czy warsztatów świątecznych wyrabiania ozdób. Rzemieślnicy i hodowcy będą prezentować i sprzedawać swoje wyroby wg receptur naszych babć i rodziców. pyszne sery kozie i krowie, wędliny wg starych tradycyjnych receptur, ogórki i kapusta kwaszona w tradycyjnych beczkach drewnianych, dżemy, miody i wypieki w najprostszych pradawnych wypiekach. Tego jadła nie można kupić za wiele bo jego cena jest znaczna ze względu na swe walory smakowe i zdrowotne. Ale gdyby coś i z tego miałoby się zmarnować to pomyślcie o innych głodnych (bez względu na to z czyjej przyczyny). Sulechowska Jadłodzielnia jest przy wejściu do biblioteki publicznej. Zapraszamy do zapełniania i korzystania.

Waldek Włodek