Nie! dla Tokarczuk

Jednym z pierwszych punktów sesji Rady Powiatu Zielonogórskiego było uhonorowanie Posła Jerzego Maternę za czyny, które pomogły przełamać impas w sprawie mostu. Laudacja przy wręczaniu odznaczenia i tytułu Zasłużony dla Powiatu Zielonogórskiego aktywnego posła koalicji rządzącej, trwała kilka minut. Następnie dekoracja Pana Posła i przemowa dziękczynna. Pan poseł wspomina, że choć inne miejsce urodzenia to z Zieloną Górą związany jest od dawna. Jest Posłem regionalnym i myśli o mieście, powiecie i województwie jak o swoim domu. „Myślę zrobić coś fajnego dla naszego województwa”. „Poligon Świętoszów się rozwija i będą tam stacjonować amerykańskie jednostki wiec w połączeniu z lotniskiem Babimost, most w Pomorsku nabiera większej wagi
Poseł Materna zamienił jeszcze parę słów z Panią wójt Trzebiechowa (Staszak) i opuścił salę obrad. Tymczasem na sesję wchodziły kolejne punkty obrad jakie były w programie. Kiedy radni doszli do pkt 12 (Podjęcie uchwał) już w innej atmosferze rozpoczęła się dyskusja nad pierwszą uchwałą. Jej tematem było uhonorowanie Polskiej Noblistki, która dziś za parę godzin miała odebrać właśnie tą nagrodę z rąk króla Karola Gustawa. Już pierwszy głos w dyskusji do uchwały (radny PIS) był na nie przedstawiając wydumane informacje (nieprawdziwe?), że w Sulechowie też nie chcą jej nadać podobnego tytułu. Mało tego ów radny stwierdził, że nawet na pismo biblioteki w Sulechowie Pani Olga odpowiedziała że nie chce takiego tytułu. Zamieszanie spowodowane jego wypowiedzią sprawiło wypowiedzi na nie innych radnych co się nie przełożyło w późniejszym głosowaniu (foto poniżej).

Zanim jednak do niego doszło udało się jeszcze ogłosić krótką przerwę na wniosek członka zarządu Pana Andrasiaka po której niektórzy radni zmienili zdanie i zagłosowali jak powyżej. Wniosek o nadanie tytułu Zasłużony dla Powiatu Zielonogórskiego przeszedł 12 głosami za przy dwóch przeciwnych i 13 wstrzymujących się od głosu.