Dzwonki, dzwonki

Dzisiejsze święto w Kościele Katolickim to także święto Chrześcijańskie innych wyznań. Najbardziej jednak kolorowo i majestatycznie obchodzone w KK. Nie mówi się szeroko ale inne wyznania również obchodzą to święto bardzo mocno związane z czcią ciała Jezusa Chrystusa, który umarł za Nas na krzyżu.

Wikipedia o święcie pisze tak: „Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, pot. Boże Ciało – w Kościele katolickim uroczystość liturgiczna dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, obchodzona jest w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, a we Włoszech w niedzielę po uroczystości Trójcy Świętej.”

W naszej Parafii również licznie (choć może mniej niż w poprzednich latach) wzięli udział Nasi mieszkańcy i ich goście (byli mieszkańcy). O 10.00 odbyła się msza święta, która zgromadziła pełen kościół wiernych i kilkudziesięciu na zewnątrz niego. Krótko po 11.00 z pod kościoła wyruszyła procesja eucharystyczna ze sztandarami, baldachimem osłaniającym Najświętsze Ciało niesione przez Proboszcza ks. Jerzego Filipkowskiego podtrzymywanego przez wiernych. Baldachim tradycyjnie nieśli miejscowi strażacy w osobach członków zarządu z prezesem na czele. Dziewczynki sypiące kwiatki słały dywan z kwiecia przed idącymi za nimi orszak procesji. Z kościoła poprzez plac szkolny do ulicy Sikorskiego i następnie Podgórnej na której ustawiono I ołtarz. Następne ołtarze to skrzyżowanie Portowej i Krętej, Mickiewicza k. dawnej biblioteki oraz na Sulechowskiej vis a vis naszego kościoła. Nad bezpieczeństwem uczestników procesji czuwali również inni członkowie OSP Cigacice. Zakończenie procesji i całej uroczystości odbyło się w kościele kilka minut po 12-ej.

 

 

 

zdjęcia autorstwa: Adam Leniec (Laboratorium Rejs)