Ekstremalne burze – ostrzeżenie

”OSTRZEŻENIE PRZED MOŻLIWYMI EKSTREMALNIE SILNYMI BURZAMI ORAZ UPAŁEM”

Wczoraj przekonaliśmy się o gwałtowności formacji burzowych, miejscami grad osiągał 7 – 10 cm, powodując duże straty. Tak duże kule gradowe nie wystąpiły na terenie naszego kraju od 8 lat!

Dziś w godzinach późno popołudniowych, wieczornych oraz nocnych ponownie możliwy będzie rozwój gwałtownych formacji burzowych – w tym superkomórek burzowych, które są odpowiedzialne za opady tak dużego gradu! Ponownie rozmiar gradzin może osiągać 4-5+ cm. Dodatkowo struktury burzowe generować będą ulewne opady deszczu oraz silne porywy wiatru dochodzące do 100km/h.

W godzinach nocnych niewykluczony jest rozwój mezoskalowego układu konwekcyjnego z wbudowaną linią szkwału (MCS). Podczas tego typu burz głównym zagrożeniem są bardzo silne porywy wiatru.

Jak informowaliśmy w porannej prognozie sytuacja jest dość nie pewna, ponieważ nie wiemy o której godzinie i gdzie dojdzie do inicjacji dobrze zorganizowanych struktur burzowych.

Dziś na termometrach zobaczymy nawet +34 °C. Ograniczajcie wysiłek fizyczny, nie przybywajcie długo na słońcu oraz spożywajcie dużo płynów.

Bądźcie z nami na bieżąco!”

Z braku czasu zapożyczyliśmy tekst ze strony Zjawiska Meteorologiczne – Lubuskie na fb