Wiedzą dzieci – nie pal śmieci

Szanowni Państwo

Nasze powietrze jest coraz gorszego sortu, szczególnie teraz gdy zaraz po zmroku rozpalamy w naszych piecach na paliwo stałe. Z tego co widać (a raczej czuć) podczas wieczornych spacerów po wsiach Regionu, do pieców trafia paliwo najgorszego sortu albo śmieci. Mamy świadomość że w życiu nie jest lekko ale NIE WOLNO SIĘ TRUĆ na własne życzenie, tym bardziej swoich dzieci czy sąsiadów. Podobnie jak burmistrz Sulechowa Wojciech Sołtys i jego służby, tak i my apelujemy:

  • wiedzą o tym nawet dzieci – nie pal śmieci
  • segregacja nie choroba – dzieciom nawet się podoba

Można by jeszcze setkami innych haseł rzucać w tłum zamiast śmieci do pieca, i to jest słuszne bo każda butelka plastykowa czy palety (choćby) z Rockwoola zabezpieczone środkami chemicznymi podczas spalania wytwarzają mordercze i rakotwórcze toksyny, których z organizmu nie jest łatwo usunąć. To samo wydziela się z kiepskiej jakości węgla kupowanego za tanie pieniądze (z Chin, Ukrainy czy Australii). Proszę sobie wyobrazić że choćby w naszym porcie jest Polski węgiel dużo lepszej jakości choć droższy ale spala się go dla ogrzania tej samej powierzchni dwa razy mniej. Można zatem powiedzieć że paląc takim węglem dajemy naszym górnikom pracę a sobie lepsze powietrze. W sumie górnicy mniej strajkują a Polacy się lepiej czują w czystszym otoczeniu.

Wracając jednak do burmistrza i jego służb, przypominają Oni:

 Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 10 listopada 2015 r. w sprawie listy rodzajów odpadów, które osoby fizyczne lub jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami mogą poddawać na potrzeby własne, oraz dopuszczalnych metod odzysku (Dz. U. z 2018 r. poz. 93).

Znaczy to nic innego jak:

W trosce o stan jakości powietrza, z uwagi na trwający sezon grzewczy przypominam, że do celów grzewczych można wykorzystywać  drewno, które nie jest zanieczyszczone impregnatami i powłokami ochronnymi. Stosowanie jako paliwa trocin, wiórów, ścinków pochodzących z obróbki płyt wiórowych czy forniru jest całkowicie zabronione

Osoby spalające odpady zanieczyszczonego drewna naruszają przepisy prawa.

Zdjęcie ze strony: https://www.pyskowice.pl/palenie-smieci-szkodzi,2015-10-15,q.html