Nowa władza w powiecie

Mija 30 dzień od wyborów zatem najwyższy czas wręczyć papiery (zaświadczenia) o wyborze na radnego na różnych szczeblach władzy samorządowej. Dziś (wtorek, o 11.00) w Sulechowie w CKU przy ulicy Piaskowej 53  po raz pierwszy w nowym składzie spotkała się Rada Powiatu Zielonogórskiego. Jej skład to: Tadeusz Cygański (PIS), Ryszard Górnicki (PIS), Ireneusz Plechan (KO), Danuta Pyrtko (Forum), Dariusz Wróblewski (PSL), Jacek Gębicki (KO), Mirosław Andrasiak (Forum),  Roman Bajor (PSL), Marian Cygan (PIS), Adam Jaskulski (PSL), Leokadia Loch (KO), Gabriela Maciejewska (KO),  Aleksandra Szubert (Forum), Alicja Szułcik (PIS), Edward Szyjka (PIS), Urszula Wąchała-Jędras (Forum), Łazicki Edwin (KO), Hołołub Czesław (KO), Beata Zawada (PIS).

Wyczytywani w kolejności alfabetycznej nowi radni odbierali zaświadczenia o wyborze. Po tym dostojnym i ważnym akcie wszyscy w takiej samej kolejności złożyli ślubowanie kończąc je (dowolnie) słowami: Tak mi dopomóż Bóg.

Zaprzysiężeni i pełnoprawni Radni Rady Powiatu w kolejnym punkcie mieli przegłosować porządek obrad. Już w tym momencie okazało się że nie będzie to takie łatwe gdyż radny Gębicki zawnioskował o rozszerzenie porządku obrad o punkty dotyczące wyboru władzy Powiatu co uzyskało większość w pierwszym głosowaniu, które nota bene odbyło się z nowymi procedurami i przy użyciu nowego sprzętu ale nie bez problemów. Do chwili ich usunięcia głosowanie odbywało się w sposób tradycyjny (przez podniesienie ręki). W wyniku zmian uzgodniono wybory władz Rady Powiatu i Powiatu (Starosta, zastępca i członek). Członkiem zarządu RP został Mirosław Andrasiak (Forum), wicestarostą Tadeusz Pająk (były radny wojewódzki – przeciwny budowie mostu w Pomorsku) oraz stary nowy Starosta Krzysztof Romankiewicz (kłamca lustracyjny z Forum).

Za dwa dni sesja Sejmiku Województwa lubuskiego a za trzy Rady Miejskiej w Sulechowie. Jakie tam się narodzą koalicje i czy przetrwają ciężkie dni okaże się w praktyce a tymczasem zapraszamy w piątek na 12.00 do Sali 104 sulechowskiego ratusza na pierwszą sesją nowej kadencji.

Z informacji przez nas uzyskanych wiemy że w Sulechowie na przewodniczącego desygnowana jest Pani Izabella Wojewoda z KKW Wojciech Sołtys. Zastępcy to Stanisław Kaczmar (Praworządny Sulechów) i Przemysław Pokład (Koalicja Obywatelska). Komisje też są już podzielone ale to jeszcze może się wszystko zmienić podczas głosowania…