Wspomnienie …

Wspomnieniami się tylko żyje

uśmiecha się człowiek lub smuci

ten kto odszedł od Nas niestety

Już do Nas nie wróci

Takie motto na nadchodzące dni kołacze się nam po głowach. Już jutro dzień Wszystkich Świętych. W piątek z kolei Dzień Zaduszny. W doktrynie Kościoła katolickiego uroczystość Wszystkich Świętych jest wyrazem wiary w obcowanie świętych i powszechne powołanie do świętości. Uważa się, że uroczystość Wszystkich Świętych wywodzi się ze wspominania w jednym, wybranym dniu wszystkich męczenników chrześcijańskich. Obchody takie wprowadzano w różnych Kościołach Wschodnich Prowincji Cesarstwa Rzymskiego już w IV wieku.

W Polsce w święto Wszystkich Świętych, a także następnego dnia (Dzień Zaduszny) Polacy odwiedzają cmentarz, aby ozdobić groby swoich bliskich kwiatami i zapalić znicze.

2 listopada – Dzień Zaduszny zwany też Zaduszkami, dla katolików łacińskich i wielu innych chrześcijan, to dzień modlitw za wszystkich wiernych zmarłych.

Dlatego zwracamy się z apelem módlmy się za swoich bliskich zmarłych ale nie zapominajmy też o samotnych (zmarłych) sąsiadach, kolegach, bliskich i dalszych znajomych w swoich modlitwach z tej okazji. [*]

I jeszcze jedno: Wszystkich Świętych to RADOSNA UROCZYSTOŚĆ – żaden dzień zmarłych!

Pamiętajmy o wszystkich strażakach, którzy odeszli na wieczną służbę stojąc teraz ramię w ramię ze świętym Florianem [*]