Dylematy literackie

Niepisanie nie jest oznaką nie tworzenia – tak mi się przynajmniej zdaje. Temat poruszam ponownie ze względu na to, że jestem po lekturze jednej powieści a przed drugą, które powstały niemal w moim kręgu znajomych.

Z wielką przyjemnością chciałbym udostępnić Państwu fragmenty nieźle się zapowiadającej książki, rodem z Nowego Świata o tytule, który w ogóle do niego nie pasuje: OPOWIEŚCI Z BAGIEN – Zaśpiewaj dla mnie, Magdaleny Kwiecień.
Moim zdaniem, tytuł na pewno nie ma pasować do miejsca zamieszkania autora a raczej wręcz przeciwnie, powinien nie pozwolić go zidentyfikować na jego podstawie. Tak też uczyniła Pani Magda.

Opowieść z bagien – Zaśpiewaj dla mnie, to pierwsza książka cyklu (ma być trzy części – każda inna). Akcja toczy się na bagnach we wszystkich częściach. Jest to opowieść z rodzaju fantastyki, która w Polsce dopiero raczkuje. Opowieści z Bagien to taka urbanfantasy, dziejąca się w obecnych czasach jakby równolegle do naszego współczesnego świata. Są tu również wątki muzyczne, ponieważ świat muzyczny towarzyszył mi od zawsze mimo, że pani od muzyki powiedziała kiedyś (będę jej to pamiętać), że nie mam słuchu muzycznego.

Bohaterami powieści są dwie postacie, początkujący Dawid – muzyk i Costromo – wiedźma, których światy się krzyżują. Nie miałam planu na książkę – mówi autorka, ale kiedy wena mnie nawiedziła myślałam wiele o tym wszystkim. W końcu postanowiłam usiąść i zatopić się w pisanie kiedy mnie ta wena nawiedzała. Nie szło żyć z tym co się kotłowało w głowie, musiałam usiąść w końcu i pisać, pisać, pisać. Czasami znikałam na całe dnie, wyłączałam się zupełnie i jak w transie pisałam kiedy obok dzieci (rodzina) funkcjonowała „normalnie”.

Książka jest ozdobiona pięknymi ilustracjami Jagody Miga, którą autorka poznała w sieci przez publikacje ich na swoim koncie portalu społecznościowego. Ona również będzie jutro na pierwszym spotkaniu autorskim, jakie odbędzie się jutro 19 maja o 17.00 w domu kultury w Nowogrodzie Bobrzańskim. Zapraszamy na nie w imieniu własnym i autorki a tymczasem zachęcamy do odsłuchania rozmowy z autorką jaką przeprowadziło Radio Index.

„Czułem jej zapach, taki intensywny i kuszący… Przypomniałem sobie dźwięk bijącego serca, pompującego krew do jej przepięknych nadgarstków, do cudownej szyi… Chciałem tego, chciałem ją dopaść, rozszarpać, znów poczuć tę słodką, czerwoną substancję. Chodź do mnie, chodź…” Dawid, młody i utalentowany rockman, żyje szczęśliwie i beztrosko. Po kolejnym udanym koncercie wraca z przyjaciółmi do domu. Niestety nigdy do niego nie dociera. Budzi się w leśnej chatce, a nieznajoma kobieta oznajmia mu, że nie jest już… człowiekiem. Gwiazdor popełnił błąd, który zmienia jego życie nieodwracalnie. Rudowłosa przedstawia się jako Kostroma i wyjawia Dawidowi, że jest wiedźmą. Jak się okazuje to, co się stało z mężczyzną, nie było przypadkowe, gdyż ona brała czynny udział w jego przemianie. Przewrotna opatrzność splata losy Dawida i Kostromy, lecz ma to swoją cenę. Oboje będą zmuszeni zmierzyć się z nową rzeczywistością i walczyć o przetrwanie. – opis książki z portalu „tania książka”.

Waldek Włodek