Jechali z pomocą

W Wielki Piątek, przed Wielkanocą (przed 14-tą) wybuchł pożar domu jednorodzinnego w podzielonogórskich Piaskach (gmina Świdnica). Z pożarem walczyło początkowo 3 zastępy OSP a finalnie 13 z okolicy Zielonej Góry i Nowogrodu Bobrzańskiego. Straty są ogromne, cud że nikt nie ucierpiał.

Jak szybko strażacy ugasili pożar (około 4 h) tak też szybko zorganizowali się mieszkańcy (4 dni) i ogłosili zbiórkę na odbudowę domu sąsiadów. Każdy kto zechce pomóc może dokonać tego poprzez stronę jak TUTAJ

Dzięki operatywności Pani Wójt udało się pozyskać wielu ofiarodawców pomocnych w odbudowie domu. Poza tym rozpoczęły się prace nad przygotowywaniem innych wydarzeń mających na celu zebranie funduszy na pomoc pogorzelcom. Udało się również szybko pozyskać chętnych do pomocy w realizacji tego przedsięwzięcia. Gminny Ośrodek Kultury w Świdnicy na dzisiejszą niedzielę przygotował nie sztampową imprezę, na którą pozyskano wielu ofiarodawców, wykonawców i inne cuda wianki.

W niespełna 40 dni od pożaru, tuż przed 14.00 świdniczanie wsiedli na rowery by zrealizować zadanie p.n. JEDZIEMY Z POMOCĄ. Od samego początku działo się na scenie wiele:
– wystąpiły ze swoją twórczością wokalno-instrumentalną dzieci z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Świdnicy. Parę ładnych chwil to zajęło więc zaraz po rozpoczęły się licytacje (I blok). Po wpływie pierwszych środków (równocześnie sprzedawano upieczone przez gospodynie ciasta itd), Zumbę poprowadziła Kamila Forysiak. Następnie Grzegorz Hadzicki dał dla zebranych pokaz rzeźbiarski.

Każde następne występy artystyczne były przerywane przez licytacje, które miały duże wzięcie i dały duży „dochód”. Wśród występujących znaleźli się: Kinga Walczak, Jarosław Jaros, Świdniczanie i rodzina Nowackich. Dla najmłodszych oprócz łakoci czekały atrakcje w miasteczku ruchu drogowego z torem przeszkód, stoiska artystyczne i animacje. Każdy mógł coś sobie znaleźć dla siebie.

Tymczasem dla wszystkich czekały stoiska gastronomiczne a na nich:
zupy, kiełbaski z ogniska, potrawy ukraińskie, pajda chleba ze smalcem, pierogi, prażuchy, paszteciki, bułeczki, ciasta, rurki z kremem, gofry, wata cukrowa, popcorn, kawa, herbata, kakao, woda, soki.

Jednostka OSP Świdnica – pierwsza na miejscu pożaru, zainscenizowała pokazy strażackie.
Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały potrawy na sprzedaż charytatywną.
Społecznicy i pracownicy GOK społecznie poprowadzili imprezę i ubarwiali ją dla wszystkich. Atrakcji było co niemiara więc impreza się przedłużyła o ponad godzinę.

Społeczna praca bardzo wielu osób i zaangażowanie mieszkańców w przygotowane atrakcje przyczyniły się do spektakularnego sukcesu. Po podliczeniu zbiórki, już po kilkudziesięciu minutach okazało się, że:
– w gotówce było 22 921,86 zł
– wpływy przez terminal: 9 335 zł
co daję łącznie 32 256, 86 zł.

Organizatorami wydarzenia była:
Gmina Świdnica Lubuskie,
Gminny Ośrodek Kultury w Świdnicy,
Wyspa Kultury,
Ochotnicze Straże Pożarne: Koźla, Świdnica, Letnica,
Stowarzyszenie Klub Seniora w Świdnicy
Stowarzyszenie Siedlisko w Grabowcu,
Koła Gospodyń Wiejskich: „Ostoja” Słone, Grabowiec, Wilkanowo, Koźlanki, Piaskowe Babki, Letnica,
Sołectwa: Świdnica, Piaski, Wilkanowo, Słone, Grabowiec, Koźla, Letnica, Buchałów
i bardzo wiele osób prywatnych…

To był naprawdę kawał dobrej roboty – Dziękujemy

Waldek Włodek