Jedna z ośmiu

W Polsce około jedna na dziesięć osób cierpi na przesadny strach przed pająkami. Często już sama myśl o nich wywołuje obrzydzenie i strach przed pająkami u tych osób. Jest jednak okazja na oswojenie się z nimi w całkiem bezpieczny sposób.

ptasznik czerwonokolanowy (aktywny o zmierzchu i w nocy)

Od wczoraj w Piwnicy Win sulechowskiego Zamku prezentowana jest tygodniowa wystawa pająków i skorpionów. 36 okazów tych nie typowych zwierząt z najliczniejszego rzędu pajęczaków codziennie od 10.00 do 18.00. Wystawa jest okresowa więc wskazany pospiech bo tylko do poniedziałku 6 grudnia można obejrzeć te okazy zwierząt.
Wszystkie stworzenia są ulokowane w bezpiecznych, dla zwiedzających, terrariach w odpowiednich warunkach życiowych. Warunki te są zbliżone do naturalnych i zachowywany jest tryb normalnego funkcjonowania organizmów. Zupełnie jak w naturalnym środowisku mają swoją temperaturę otoczenia i wilgotność regulowaną przez opiekunów. Pająki są własnością prywatną miłośników tej nietypowej dziedziny przyrody jaką jest ich kolekcjonowanie. To jest bardzo przyjemne zajęcie – jak mówi Oskar Fornalczyk, opiekun tej kolekcji – ale wymaga cierpliwości i stoickiego spokoju.

Tarantula niebieskozielona w swej pajęczynie

Na wystawie prezentowane są m.in.
* jeden z zabójczo jadowitych skorpionów – skorpion saharyjski, a także jeden z największych gatunków pająków
** Theraphosastirmi oraz wiele innych ptaszników czy zmieniające kolor skorpiony.
Ekspozycja pozwoli zgłębić wiedzę o niezwykłych stworzeniach oraz zobaczyć z bliska egzotyczne gatunki, rzadko spotykane w życiu codziennym.

ptasznik białokolanowy, dorasta do 22 cm

Podczas wystawy – jej opiekun, Oskar:
++ odpowie na wszelkie pytania zwiedzających;
++ oprowadzi i zapozna z ciekawostkami z życia pajęczaków;
++ o każdej pełnej godzinie, obecnym na sali pozwoli wziąć „na rękę” najbardziej łagodnego ptasznika.
Bliski kontakt z żywymi okazami, może okazać się dla niektórych z Was sposobem na przełamanie negatywnych stereotypów oraz fobii towarzyszących wizerunkowi pająka, czy skorpiona.

Zapraszamy wszystkich chętnych, tych odważnych i tych mniej bo opiekun wszystko ładnie wyjaśni i opowie a także pozwoli pozbyć się stereotypów. Przy wyjściu można również nabyć na własność czarną wdowę lub skorpiona cesarskiego … na monecie lub jak żywego, prawdziwego skorpiona zatopionego w breloczku. Poza tym ręcznie robione magnesy pająki.

moneta wartości 10 dukatów polskich

Byłem i widziałem, wiele usłyszałem a co zapomniałem w mailu otrzymałem. Dziękuję

Waldek Włodek