Pracowita sobota

Właśnie tak. Dobra pogoda i dłuższy dzień (już powyżej 9 godzin) sprawił, że na zewnątrz wychodzi co raz więcej ludzi do zadań które czekały od jesieni czy też po prostu na lepszą pogodę. Takim też sposobem zauważyliśmy ruchy w miejscowym OSP Cigacice i sołectwie Górzykowo.
Ci pierwsi korzystając z dobrej pogody i okazji spotkania oporządzali nowy (u Nich) samochód bojowy i zapoznawali się z jego wyposażeniem. Nowy pojazd w ich stajni jest lepiej wyposażony niż poprzednie auto. Mają w nim w końcu linie szybkiego natarcia. Sprzęt z poprzedniego auta obecnie rozłożony jest na ruchomych wysuwanych platformach ułatwiających ich wyjmowanie do szybkiego użycia. Dzięki tym „wózkom” dostęp do narzędzi jest nieograniczony i nieskrępowany a każde urządzenie opięte na sztywno by w czasie jazdy (często po bezdrożach) się nie przemieszczało bo mogłoby ulec uszkodzeniu.
Po zapoznaniu się z rozmieszczeniem poszczególnych urządzeń w pojeździe, strażacy ochotnicy przystąpili do ćwiczeń z ich użyciem.
Sprawdzili jak działa linia szybkiego natarcia, wszyscy na zmianę. Potem po kolei każdy uruchomił posiadany na aucie sprzęt. Zaczęto od agregatu prądotwórczego, następnie piły łańcuchowej, piły do betonu i pompy pływającej. Następnie ćwiczyli rozwinięcie linii natarcia, montaż prądownicy i podanie strumienia wody.
Po przeprowadzonych ćwiczeniach „spakowano” auto jak było i odnotowano powrót do bazy w Cigacicach, po drodze tankując auto wodą do pełna.

pierwsze tankowanie nowej piły do betonu i stali
ssanie, włącznik …
i uruchamiamy.

Co zaś się tyczy Górzykowa to dziś Sołtys Maciej z pomocnikami zainstalowali ochronno ozdobny plot stalowy w okół starego dębu, którego historia sięga (podobno) Pierwszej wojny światowej (1914-1918). Płotek okalający ten starodrzew w centrum wsi tym sposobem uzyskał klosz ochronny przed wandalami czy samochodami a poza tym teraz jeszcze bardziej przyciąga do siebie uwagę.