Klenickie schematy w Kijach

Przy sobocie po robocie po świętować można sobie.

Takim sposobem w jeden dzień dożynek pięć. Chcemy jednak wspomnieć tylko o dwóch tego typu imprezach, które odbyły się w Naszym powiecie. Pierwsze to powiatowe w Klenicy (gmina Bojadła) gdzie Powiat wynagrodził zasłużone dla Powiatu osoby związane z rolnictwem, z wsią i twórców wieńców dożynkowych. Wśród jednych i drugich byli sulechowianie tzn mieszkańcy Gminy Sulechów. I tak wśród najaktywniejszych sołtysów Powiatu wyróżniono Panią Magdalenę Mikulską Jaroszkiwicz, Wśród Zasłużonych dla Rolnictwa (medal Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju wsi) z Gminy Sulechów odznaczony został Pan Leszek Wróblewski z Kij. Medal wręczył wicestarosta Tadeusz Pająk. W konkursie wieńców dożynkowych z Powiatu brały udział wieńce z Gminy Sulechów: z Krężoł (tradycyjny) i z Kalska (współczesny). Wyróżniony pierwszym miejscem został wieniec współczesny z Kalska, który będzie reprezentował Powiat na dożynkach wojewódzkich. Te już nie długo bo za tydzień ale w niedzielę 8 września 2019 roku.
Kolejnymi dożynkami w naszej okolicy to Święto Plonów w Kijach. Jest to typowa wiejska uroczystość na którą sołtys wsi Roman Wilczyński i Rada Sołecka zaprosiła nie tylko mieszkańców Kij ale sąsiednie wsie i w zasadzie przez UM cała gminę. Już od godzin rannych mimo lokalności imprezy stały przygotowane namioty, posprzątane place, wiata i udekorowana okolica. Jadąc tam odwiedziłem udekorowane Brzezie w którym mieszkańcy z sąsiadami z sąsiednich wsi i gminy spotkają się 7 września. Tymczasem Kije miały następujący porządek uroczystości:

14.00 msza święta Dożynkowa

15.00 przemarsz korowodu na miejsce obchodów

16.00 rozpoczęcie zabawy dla dzieci i dorosłych: występy artystyczne, animacje dla dzieci, dmuchane zamki, catering, pokazy taneczne Studia Jump

A kiedy ściemniło się już, to Teatr Ognia zrobił kurz i mistrzowie z Karmazyna pokazali (20.30) jak się ogień nagina.

Potem już tylko biesiady ciąg dalszy i długie Polaków rozmowy i zabawa taneczna przewidziana do rana (2.00)