Cytujemy dosłownie

Do protestu na moście w Cigacicach (oddanego do użytku w kwietniu 1925 roku) mamy co raz bliżej. Rozpisują się o tym lokalne gazety i mówią w radyjkach (prorządowych). Piszemy również My i dziś mamy dla Was dosłowne cytaty z ostatniej sesji Rady Miejskiej w Sulechowie (5 sesja z 19.03.19). Na zapytanie Naszego Radnego Zbigniewa Trompy, szefa Komitetu Obrony Mostu odpowiedział burmistrz i członek Zarządu Rady Powiatu Zielonogórskiego.

Burmistrz Wojciech Sołtys o moście na ostatniej sesji powiedział:

„Sprawa mostu na Odrze w Cigacicach to jest naprawdę dla Nas bardzo ważne zadanie i musimy zjednoczyć Nasze siły na wszystkich możliwych szczeblach samorządu po to, aby te środki na remont się znalazły i generalnie, żeby ten remont się zadział. Myślę, że nie muszę tu nikogo przekonywać bo rozmawiałem z Państwem w różnych konfiguracjach (myślę tu o sołtysach, radnych, przedstawicielach powiatu zielonogórskiego). Właścicielem mostu jest miasto Zielona Góra, tak i my musimy rozmawiać ze wszystkimi partnerami, których ta sytuacja dotyczy. Ważne jest również to, że ta sytuacja również dotyczy przewoźników, którzy funkcjonują na tej trasie m.in. PKS z którym jest umówiony na rozmowę. Scenariusze przez przewoźnika są przygotowane ale dla niego to jest kwestia finansów i również tego że to nie będą już połączenia przelotowe przez most. Z punktu widzenia naszego obowiązku dowozu dzieci do szkół wystąpią jakieś uciążliwości ale w praktyce my sobie poradzimy, gorzej będzie z dojazdem młodzieży do szkół w Zielonej Górze i powrotu do domu ze szkoły.

Mirosław Andrasiak w sprawie mostu na tejże sesji:

1 kwietnia zostanie wprowadzone oznakowanie 3,5 tony. I to jest fakt. Natomiast co się wydarzy dalej? Dzisiaj byłem na spotkaniu z Panem Wojewodą i posłem Materną. Obiecali że zajmą się tematem i spróbują z funduszu  dróg samorządowych wyodrębnić kwotę, która będzie pozwalała na remont tego mostu. Czy dotrzymają słowa, czy otrzymają te pieniądze? – nie wiem. 15 milionów będzie kosztować remont mostu. Natomiast cofając się w tył na sesji Rady Powiatu została jednogłośnie podjęta uchwała, że remont mostu jest w gestii miasta Zielonej Góry. Czyli oficjalnie miasto Zielona Góra odpowiada, nieoficjalnie, prowadzimy rozmowy dalej jako powiat, bo jeżeli będziemy potrzebni i będą te środki, ja deklaruję że my się podejmiemy tego. Tylko musimy mieć na to środki niezależne od funduszu dróg samorządowych tak naprawdę powiatowych na terenie powiatu. Trzecie: moje zdanie jak to powinno być zrobione, na spotkaniach mówiłem, ale nie przed kamerami, nie przed mikrofonem ale aktywność mieszkańców jest bardzo potrzebna bo zbliża się rok wyborczy, są większe pieniądze. Natomiast jak nie wykorzystamy tego teraz, tego momentu to most może nie zostać wyremontowany ani w najbliższym czasie ani w perspektywie lat, których nie mogę sobie wyobrazić. Znaczy się będzie on pomalowany ładnie, odnowiony natomiast dalej będzie tylko i wyłącznie 3,5 tony masy całkowitej.”

Reszta pozostawiamy Państwu do oceny wg uznania. Zapraszamy do komentowania i podpowiedzi jakie kroki jeszcze należy uczynić aby protest był bardziej odczuwalny przez winnych zamieszania.