Niepodległa Nasza

Z każdym dniem zbliża się wielkimi krokami ten dzień, Wielki Dzień – stulecia Niepodległości Naszej Ojczyzny – Polski. Od roku a może i więcej rządzący zapowiadają cuda niewidy i taki tam. Tymczasem inni po prostu robią co do nich należy, bez zbędnej paplaniny czy mamienia. Do tego na siłę Nasz sejm chce Nas uszczęśliwić wolnym dniem po … wolnym dniu!!! Super, tylko się bawić, hulać – nic tylko karnawał w Rio…

Tymczasem, tu na ziemi (sulechowskiej) trwają przygotowania do różnych okolicznościowych wydarzeń na tę okoliczność. Już od paru dni w Sp Cigacice otwarta jest wystawa eksponatów dokumentujących życie Polaków w ostatnim stuleciu. Jest ona prezentowana w sali lustrzanej szkoły do 10 listopada 2018 roku w godzinach 8.00 – 15.00 (godziny pracy szkoły). Do oglądania są wystawione rzeczy codziennego użytku jak i narzędzia pracy i fotogramy z przeszłości. Kiedy jesteśmy już przy SP Cigacice to należy również wspomnieć o uroczystym odśpiewaniu hymnu narodowego przez społeczność szkoły w dniu 9 listopada. Ranga tego wydarzenia będzie podkreślona strojami galowymi społeczności szkolnej.

Jeszcze tego samego dnia dnia o 19.30 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża świętego w Sulechowie z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Sulechowskiej „Pro Sulechovia” oraz Zakładu Organmistrzowskiego „Ars Organum” z Głogusza będzie miał miejsce koncert muzyki organowej i kameralnej. W programie utwory Jana Sebastiana Bacha, Feliksa Nowowiejskiego i Pietra Locatellego, które będą przeplatane improwizowanymi motywami polskich pieśni patriotycznych. W czasie koncertu przewidziano wspólne odśpiewanie „Roty” bądź „Boże coś Polskę”. Należy się również spodziewać kilku muzycznych niespodzianek przygotowanych przez dwoje wybitnych muzyków z Krakowa: Mróz i Presseisena.

Dwa dni wcześniej, 7 listopada o 10.30 na tort urodzinowy z okazji setnych urodzin Polski zapraszają Dyrekcja, Nauczyciele, Uczniowie i podopieczni SOSW w Sulechowie. Tort będzie podzielony w holu Ratusza – Urząd Miejski.

Z tej samej okazji w sobotę 10 listopada br. na stadionie miejskim w Sulechowie odbędzie się okolicznościowy Marszobieg na długość 100 km na stulecie. Szczegóły znajdą Państwo na sulechowskich stronach oraz na facebooku.

Następnego dnia na obchody tego święta zaprasza burmistrz i przewodnicząca Rady Miejskiej. W programie obchodów zaczynających się o 9.30 mamy:

  • Mszę świętą w intencji Ojczyzny w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego
  • uroczystości pod Pomnikiem Chwały Oręża Polskiego
  • koncert na 100 lecie Niepodległości w sali widowiskowej

Zapraszamy wszystkich na obchody tego wielkiego święta