Policjantki od 100 lat

100 lat kobiet w policji to symboliczny jubileusz, który oznacza, że od stu lat kobiety aktywnie i odważnie uczestniczą w służbie policyjnej. To ważne wydarzenie, bo pokazuje, jak bardzo zmieniała się rola kobiet w społeczeństwie i jak wiele osiągnęły w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony. To także wyraz uznania dla ich pracy, zaangażowania i wkładu w budowanie bezpieczniejszego świata dla nas wszystkich.

Powyższy tekst to słowa Agnieszki Łukaszenko – która dziś jako dyrektor Sulechowskiego Domu Kultury wzięła udział w uroczystości 100 lecia Kobiet w Policji. Podobnie jak burmistrz Wojciech Sołtys zaproszenie otrzymała od młodszego Inspektora Tomasza Szudy – Komendanta Miejskiego Policji w Zielonej Górze. Jako burmistrz Sulechowa, podczas uroczystości, okolicznościowe życzenia złożył na ręce nadkomisarz Moniki Nowakowskiej – Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Zielonej Górze. Ich treść poniżej:

Szanowne Panie,
funkcjonariuszki i pracownice Policji życzę Wam wszystkiego dobrego,
satysfakcji z służby, sukcesów w życiu zawodowym, prywatnym i oczywiście zdrowia.

To wydarzenie, które odbyło się w zielonogórskim Teatrze Lubuskim, z wielką wprawą poprowadziła Karolina Kamińska – dziennikarka Radia Zachód. Jej znawstwo służb mundurowych przydało się i w tym wypadku.
Zaczynało ich trzydzieści. Musiały być niezamężne, jeśli wdowy to bezdzietne, obcięte na krótko, w wieku od 25 do 45 lat, kandydatki nie mogły być niższe niż 164 cm. Każda policjantka deklarowała, że przez 10 kolejnych lat nie zajdzie w ciążę. Takie kryteria musiały spełniać pierwsze w polskiej historii funkcjonariuszki. Dziś pań w tej formacji mundurowej jest więcej. Służbę w mundurze i cywilu pełni 38 tysięcy kobiet. Daty te dzieli równe sto lat.

Jej osobiste życzenia przedstawiamy poniżej, bo robią wrażenie, nie tylko na nas:

Drogie panie!
Ukłony dla Was! Bo często, Wasza praca to ciężki kawałek chleba, determinacja, wola działania, wątpliwości, rozczarowania, satysfakcja, brak sił, ale i poczucie sprawczości.
Cały ten wachlarz emocji składa się na jedno słowo: SŁUŻBĘ. Za co dziś Wam dziękuję.” /KK/

W wydarzeniu wzięli udział również przedstawiciele Powiatu Zielonogórskiego w osobach:
* starosty – Tadeusza Pająka
* przedstawiciela Rady Powiatu – Czesława Hołołuba.

Na podstawie wpisów na portalu społecznościowym opracował WW