Nasz zabytek

Nie pamiętam już ile to lat temu ale sulechowski zbór nie wyglądał wcale dużo lepiej. W takim stanie obecnie można jeszcze oglądać (bez wychodzenia z domu) Zbór w Letnicy.

Wczoraj została podpisana umowa na finansowanie (w wysokości 1 mln zł) rewaloryzacji Zboru Poewangelickiego w Letnicy. Dzięki konkursowi Fundacji Most the Most, Gmina Świdnica, Lubuskie pozyskała na ten zabytek pieniądze. Jak piszą na swojej stronie, zarządzający Fundacją:
– jesteśmy mostem między historią a współczesnością. Budują silny fundament sięgając do historii.

Dzięki tej fundacji w tym roku środki na rewaloryzację zabytkowych budowli pozyskała jeszcze:
– Gmina Pasym (warmińsko-mazurskie) na remont wieży ciśnień w Pasymiu;
– Gmina Milanów (lubelskie) na remont budynku OSP w Rudnie.
Łącznie do dziś fundacja podpisała 28 umów na finansowanie rewaloryzacji obiektów historycznych.

Nas obecnie interesuje, znajdujący się na terenie działania naszego portalu, obiekt w Letnicy, który już wkrótce zabłyśnie nową szatą i wnętrzem. Jako uczestnik Festiwalu Muzyka w Raju, Zbór w Letnicy odwiedziłem dwukrotnie i raz zupełnie z innej okazji (nie pamiętam jakiej). W jego surowym wnętrzu muzyka brzmiała elegancko wiec myślę, że po remoncie efekt będzie jeszcze lepszy.

„27 grudnia 2023 r. Fundacja Most the Most i Gmina Świdnica podpisały umowę w Konkursie Nasz Zabytek. Ponad dwustuletni obiekt na nowo będzie służyć lokalnej społeczności. W przyszłości zbór stanie się miejscowym centrum kultury. Fundacja Most the Most przekazała na ten cel 1 mln złotych.”

Po rewaloryzacji Zbór będzie miejscem: koncertów, wystaw, spektakli teatralnych, czy pokazów filmów. Liczne grupy działające w Letnicy będą miały miejsce na:

  • wymiany doświadczeń i współpracy lokalnych organizacji pozarządowych.
  • mieszkańcy w każdym wieku będą mogli korzystać z warsztatów tematycznych.

Aby dobrze przygotować się rewaloryzacji, Gmina Świdnica ramach prac przedprojektowych przeprowadziła skanowanie laserowe dawnego zboru ewangelickiego w Letnicy. Na jego podstawie utworzono przestrzenną chmurę punktów obiektu, która będzie wykorzystana podczas prac badawczych oraz projektowych. Na podstawie uzyskanej chmury punktów został wykonany przestrzenny model budynku w technologii H-BIM (Heritage – Building Information Modeling). Więcej na stronie Gmina Świdnica.

Gratulujemy pozyskania dofinansowania i liczymy na sprawną realizację zadania aby nie przepadła ani złotówka (vel euro).

Waldek Włodek