Całkiem niedawno w Letnicy odbyły się warsztaty „Zmiany zaczynają się na dole…” To kolejna duża dawka wiedzy jak na co dzień możemy skutecznie przeciwdziałać zmianom klimatycznym.
Spotkanie przyniosło pewną refleksję…
Jak podaje Stowarzyszenie „Polski Recykling”, każdego roku z okazji Święta Zmarłych przez polskie cmentarze przewija się 100-120 tys. ton odpadów. Niestety, najczęściej trafiają one do wspólnego kontenera, a przecież po odpowiedniej segregacji mogłyby zostać ponownie zagospodarowane.
Jak zatem prawidłowo segregować cmentarne odpady?
- Czyste szklane znicze wrzuć do pojemnika na szkło.
- Plastikowe elementy lampionów, plastikowe doniczki wrzuć do pojemników na tworzywa sztuczne.
- Zwiędłe kwiaty wrzuć do pojemnika na bioodpady.
- Akumulatory i baterie z elektronicznych zniczy oddaj np. do miejscowego PSZOK-u.
- Zabrudzone woskiem lub olejami szklane i plastikowe znicze wrzuć do pojemnika na odpady zmieszane.
- Sztuczne kwiaty powinny trafić do odpadów zmieszanych. Możesz wcześniej usunąć z nich plastikowe elementy i wyrzucić do kosza na plastik.
- Znicze w dobrym stanie pozostaw na cmentarnej specjalnej półce, do wykorzystania przez kogoś w przyszłości.
- Przekwitłe chryzantemy możesz posadzić w ogródku. Choć dla wielu ten pomysł może być kontrowersyjny, coraz więcej osób właśnie w ten sposób odzyskuje rośliny z grobów swoich bliskich.*
Skoro już możemy przynieść na cmentarz setki tysięcy ton śmieci to sugeruje żeby miast do kosza na śmieci na cmentarzu „śmieci” zabierać do domowych pojemników na odpady. Pożytek z tego podwójny: nie śmiecimy w miejscu spoczynku naszych bliskich i zmniejszamy opłaty za wywóz śmieci z tego przybytku, za który płacimy podwójnie. Wyrzucając do przydomowych pojemników (i tak opłacane z mocy ustawy) nie płacimy za wywóz z cmentarzy…
Zawsze myślmy o naszej planecie!
Waldek Włodek
*Źródło: portal Świat OZE