Zielone serce Pileckiego

Ochrona środowiska i dbanie o ekologię to nie moda, lecz obowiązek każdego z Nas. Tego przesłania trzyma się Liceum Ogólnokształcące im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Sulechowie

4 października 2023 r. w liceum odbyło się oficjalne otwarcie nowej EKOPRACOWNI – ZIELONEGO SERCA SZKOŁY. Dawna sala biologiczna została przekształcona w nowoczesną pracownię. Na otwarcie przybyli wyjątkowi goście, dzięki którym projekt został zrealizowany. Nie zabrakło także dyrektorów szkół, władz powiatu, gminy oraz nauczycieli, którzy byli i są związani z tym miejscem. Samorząd uczniowski uroczyście powitał przybyłe osoby, a następnie uczniowie uczęszczający na lekcję rozszerzonej biologii przedstawili interesującą prezentację naukową o układzie ruchowym człowieka. Nowa sala biologiczna z pewnością umożliwi wszystkim lepsze kształcenie i doskonalenie się w dziedzinach biologii.

zdjęcie ze strony LO im. rotm. W. Pileckiego

Otwarcie tej eko-pracowni nie jest pierwszym krokiem szkoły w drodze do lepszej eko-przyszłości.
Nasze liceum już od dawna zaskakuje swoim wzorowym podejściem do ekologii. LO dba, aby żyć zgodnie z naturą, zwracając uwagę na proste, ale fundamentalne działania. Te zasady to m.in.:
– segregacja śmieci, czy też
– wykorzystywanie szkolnego urządzenia filtrującego wodę.
Uczniowie z chęcią pomagają planecie, ograniczając zużycie plastiku oraz odpowiednio sortując odpady. Wielu z nich dbając o środowisko, dba o zdrowy styl życia, np. dojeżdżając do szkoły rowerem w celu zminimalizowania śladu węglowego. Ponadto cała społeczność szkoły bierze udział w różnych przedsięwzięciach na rzecz środowiska takich jak sadzenie lasu lub akcja “Kilometry dla zdrowia” w Światowy Dzień Zdrowia, polegająca na jeździe na rolkach w odległe trasy na lekcjach wychowania fizycznego. Nie można zapomnieć o corocznej tradycji szkoły, promującej zdrowe jedzenie podczas “pikniku fit-śniadania”. Uczniowie oprócz działań mogą zaprezentować swoją ogromną wiedzę na temat ekologii oraz o zdrowym żywieniu w przeprowadzanych konkursach i olimpiadach. Liceum stanowi inspirujący przykład eko-szkoły dla innych placówek.

Miłosz Czapliński