Wybory u Pileckiego

Początek roku szkolnego to nie tylko zapoznanie się z nowym otoczeniem ale także tworzenie nowych samorządów w szkołach. Nie inaczej było w Liceum Ogólnokształcącym im. Rotmistrza Witolda Pileckiego.

21 września 2023 r. odbyły się tam wybory na przewodniczącego samorządu uczniowskiego 2023/2024.
Zaczynając od początku to o tę posadę ubiegało się czworo uczniów. Każdy z nich zaprezentował swoje plany na okres pełnienia funkcji przewodniczącego w formie plakatów, czy też przy użyciu social mediów. Wykorzystanie potencjału Internetu zdecydowanie umożliwiło aspirującym na dotarcie do większego grona odbiorców oraz do uzyskania ich poparcia.

Ponadto pierwszy raz w historii szkoły, 20 września 2023 r. odbyła się debata wyborcza. Słuchacze mogli zapoznać się z postulatami kandydatów oraz szczegółowo poznać ich program i ich samych. Kandydaci niczym prawdziwi politycy odpowiadali na pytania dyrekcji, nauczycieli oraz uczniów. W swoich wypowiedziach przedstawiali własną wizję na przyszłość liceum, uwzględniając problemy poruszane przez całą społeczność szkolną.

Dzień wyborów był dla każdego dniem pełnym niewiadomych, lecz największy stres odczuwała czwórka uczniów, która rywalizowała o funkcję lidera samorządu, ponieważ każdy z nich przyłożył się do kampanii w pełni swoich możliwości. Niestety przewodniczący może być tylko jeden… a został nim Maksymilian Michalak z diametralną przewagą głosów (60%) !!!

Znaczną część uczniów nie zdziwił wynik wyborów, ponieważ Maks już wcześniej cieszył się dużą popularnością wynikającą z jego barwnego charakteru. Na dodatek w czasie kampanii uzyskał oficjalne poparcie i rekomendacje od ówczesnego przewodniczącego – Bartosza Nagórnego, co sprawiło, że wyszedł na prowadzenie.

Maks to chłopak, który niewątpliwie kocha działać na rzecz społeczeństwa, poza szkołą należy do Hufca Babimojsko-Sulechowskiego ZHP oraz już wcześniej działał w samorządzie uczniowskim. Jego doświadczenie i predyspozycje z pewnością pomogą mu w pełnieniu tak odpowiedzialnego stanowiska.

3 października 2023 r. nastąpiło uroczyste przekazanie władzy nowemu przewodniczącemu wraz z utworzonym przez niego samorządem uczniowskim. Podczas ceremonii odbyło się również pożegnanie dotychczasowego samorządu. Był to moment pełen wzruszeń i emocji. Natomiast otwarcie nowego rozdziału nie oznacza zamknięcie starego, nowy zarząd uczniowski niewątpliwie może liczyć na wsparcie starszych kolegów i koleżanek, którzy będą służyć radą i pomocą.

Miłosz Czapliński