Generado informuje

Fundacja Generado powstała w 2016 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym po kolejnym roku działalności i otwarciu budynku A Zakładu Aktywności Zawodowej wydała komunikat. Jest on dość długi więc nie będziemy się rozpisywać tylko cytujemy w całości.

Komunikat prasowy, Fundacja Generado, Sulechów, 11.09.2023

W Polsce nie ma pracy 98% osób z autyzmem. W Lubuskiem będzie inaczej. Fundacja Generado, z grantu duńskich FUNDACJI VELUX oraz przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego, oddaje w Sulechowie do użytkowania budynek (pierwszy z dwóch) pod przyszły Zakład Aktywności Zawodowej (ZAZ). Zanim jednak fundacja zbierze środki na budynek B i uruchomi ZAZ, już teraz w nowej lokalizacji rusza program staży zawodowych dla osób z autyzmem oraz uczniów szkoły specjalnej z Sulechowa. W nowe miejsce przeniesiono także działalność wydrukujemy.to oraz edu.delejrazem.pl. – marek działających w ramach przedsiębiorstwa społecznego Dalej Razem sp. z o.o.

W Polsce nikt nie chce zatrudnić osób z autyzmem, bo należą do kłopotliwej mniejszości. Pracują dwie osoby na sto z tym zaburzeniem. Tymczasem przedsiębiorstwo społeczne Dalej Razem sp. z o.o. w ciągu dziesięciu lat działalności wypracowało skuteczny system wdrażania pracowników i utrzymania ich na rynku pracy. Łącznie w ramach marek WYDRUKUJEMY.TO, Gryka!, Dalej Razem Edu pracuje 21 osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, co jest ewenementem w skali kraju. Jak mówi Mateusz Andrysiak, prezes spółki, największym sukcesem przedsiębiorstwa jest dostarczanie klientom produktów i usług najwyższej jakości. Natomiast największym wyzwaniem – zapewnienie niepełnosprawnym pracownikom odpowiedniego wsparcia. Tak jak osoba z niepełnosprawnością ruchową potrzebuje wózka, tak osoba z autyzmem potrzebuje drugiego człowieka, by komunikować się ze światem.

To właśnie koszty kadry wspierającej zniechęcają pracodawców do zatrudniania osób z autyzmem. Dopłaty publiczne do stanowisk dla pracowników ze specyficznymi trudnościami są niewystarczające.
– O tym, że problem nie leży w modelu biznesowym przekonaliśmy się w 2020 roku, kiedy to COVID-19, “wysłał” naszych autystycznych pracowników na bezpłatne urlopy. Paradoksalnie ten rok był od strony biznesowej najkorzystniejszy w historii firmy – mówi Mateusz Andrysiak.

Jedynym udziałowcem Dalej Razem Sp. z o. o. jest Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym “Dalej Razem” działające w Zielonej Górze. – Na początku liczyliśmy, że spółka będzie generować zyski na działalność statutową stowarzyszenia, szybko jednak życie zweryfikowało oczekiwania i dawno pogodziliśmy się z brakiem zysków, a nawet z koniecznością stałych dopłat, tak by spółka nie upadła. Najwyższą wartością jest utrzymanie osób z autyzmem na rynku pracy – podsumowuje Sebastian Cycuła, prezes Stowarzyszenia.

Grażyna Kochaniak jest mamą pana Jędrzeja, pracującego w dziale tworzenia pomocy terapeutycznych, i zarazem skarbnikiem Stowarzyszenia. Jej zdaniem trzeba zmienić formułę zatrudnienia. Mimo przychodów z działalności gospodarczej spółki i realizowanych projektów “Dalej Razem” cały czas musi dokładać do przedsiębiorstwa, aby nie upadło. Problemem jest też brak możliwości zatrudnienia nowych pracowników, a tymczasem kolejne pokolenie osób z autyzmem opuszcza mury szkół – Stowarzyszenie liczy dziś 260 członków.

Szansą na większe zatrudnienie osób z autyzmem i stabilne działanie jest formuła Zakładu Aktywności Zawodowej. Aby jednak powstał ZAZ, a z nim pojawiły się większe dofinansowania, niezbędny jest lokal, którego przez lata nie było. Grupa Dalej Razem to nie tylko Stowarzyszenie i spółka, lecz także Fundacja Generado, która została powołana jako odpowiedź na najbardziej palące pytanie rodziców: “Co będzie z moim dzieckiem, gdy mnie zabraknie?!”.

Nie byłoby ani przedsiębiorstwa społecznego, ani dwóch mieszkań treningowych w Zielonej Górze, ani placówek dla osób z autyzmem w Głogowie i Żaganiu, gdyby nie wieloletnia współpraca “Dalej Razem” z Duńczykami. Kiedy końca dobiegała realizacja drugiego wspólnego projektu, w organizacji pojawiło się widmo komornika, bo koszty budów okazały się znacznie wyższe niż zakładał kosztorys. Wtedy Skandynawowie zadeklarowali, że jeśli uda się okiełznać problemy finansowe, są gotowi przekazać grant na kolejny projekt. Wszystko się dobrze skończyło, FUNDACJE VELUX dotrzymały słowa i tak uzyskano dofinansowanie na projekt numer trzy.

Jak wielokrotnie podkreślali Duńczycy współpraca z “Dalej Razem”, a potem Generado, to dobrze zainwestowane środki – łącznie 3,5 mln euro. Do tej pory było tylko kilka organizacji w Europie Środkowo-Wschodniej, które otrzymały grant tak wiele razy. Ze skandynawskiej perspektywy ważne jest, by projekty niosły za sobą zmianę społeczną, aby po ich zakończeniu organizacje rozwijały działania. Na Ziemi Lubuskiej w Polsce wyszło to doskonale.

“Pas Startowy” – wspomniany projekt “numer trzy” realizowany z Duńczykami – to przede wszystkim grant na pierwszy z dwóch budynków, który jest kamieniem milowym na drodze do utworzenia Zakładu Aktywności Zawodowej. Pozwoli utrzymać istniejące miejsca pracy i zatrudnić nie tylko kolejne osoby z autyzmem, ale też inne osoby z niepełnosprawnościami.

Nieprzypadkowa jest lokalizacja całego przedsięwzięcia. “Dalej Razem” szukało miejsca, które umożliwi łatwy dostęp do dróg szybkiego ruchu: S3 oraz autostrad w głąb Polski i do Niemiec. Nie bez znaczenia były też koszty. Na zapytanie Stowarzyszenia z ogromną życzliwością opowiedział poprzedni burmistrz Sulechowa Ignacy Odważny. Gmina przekazała działkę budowlaną. – Aktualny burmistrz Wojciech Sołtys podkreśla, że wraz z dynamicznym rozwojem miasta zależy mu na rozwoju usług społecznych w Sulechowie.

Konkurs na wzniesienie budynku A pod przyszły ZAZ został ogłoszony w bardzo trudnym momencie – wybuchu wojna w Ukrainie. Duża niepewność na rynku, rozchwiane ceny surowców i nakręcająca się inflacja zaowocowały luką w budżecie. Tu na pomoc pospieszył poseł Waldemar Sługocki wespół z Marszałek Województwa Elżbietą Anną Polak i odpowiedzialnym za sprawy społeczne wicemarszałkiem Łukaszem Poryckim. Łącznie ze środków województwa oraz środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, pozostających w dyspozycji województwa, sfinansowano 15 procent inwestycji. Koszt całego budynku to niemal 6 mln złotych,z czego wspomniane wcześniej FUNDACJE VELUX przekazały na samą budowę znacznie ponad 5 mln złotych.Budynek został wymyślony przez architekta Macieja Chodorowskiego, zaprojektowany przez pracownię PROJGER Marcin Gierstun. Głównym wykonawcą prac budowlanych została firma EUROBUD sp. z o.o. . Dwukondygnacyjna nieruchomość o powierzchni 1 tys m2 jest wyposażona w system wentylacji z odzyskiem ciepła, instalację fotowoltaiczną oraz pompy ciepła.

– Mimo ogromnej radości z uruchomienia budynku, jesteśmy już nakierowani na doprowadzenie budynku B do stanu surowego zamkniętego do końca listopada tego roku. Brakuje jeszcze 1,6 mln zł. Jeśli się uda, będziemy w stanie skutecznie złożyć wniosek o utworzenie ZAZ, w którym zatrudnienie znajdzie około 60 osób z niepełnosprawnościami. Będą to nie tylko młodzi ludzie z autyzmem, podopieczni SPOA “Dalej Razem” – opowiada Anita Mordarska, która odpowiada za proces tworzenia ZAZ. Już teraz rozpoczęto współpracę z Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Sulechowie – dzięki środkom pozyskanym z PFRON wystartowały praktyki zawodowe dla uczniów. Do budynku A przeniesiona została drukarnia internetowa WYDRUKUJEMY.TO, a w październiku przeprowadzka z Zielonej Góry czeka dział tworzący pomoce terapeutyczne.

Działaniom w Sulechowie przyglądają się organizacje wspierające osoby z autyzmem z całej Polski. Tylko w okresie wakacyjnym ulicę Czereśniową odwiedzili goście z Raciborza i Grodziska Mazowieckiego. Lubuskie staje się jeszcze bardziej “Warte Zachodu”.

Fundacja Generado została powołana przez SPOA Dalej Razem jako wyraz troski rodziców, zadających sobie pytanie “co będzie z moim dzieckiem, kiedy mnie zabraknie”. Aktualna główna rola organizacji to rozwój zaplecza lokalowego umożliwiającego profesjonalne wsparcie osób z autyzmem.

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym “Dalej Razem” to Organizacja Pożytku Publicznego powstała w 2001 roku. Dalej Razem zrzesza rodziny osób z autyzmem z południowej części Województwa Lubuskiego, okolic Głogowa na Dolnym Śląsku i Wolsztyna w Wielkopolsce. Stowarzyszenie rozwija lokalny system wsparcia osób z autyzmem przez ośrodek diagnostyczno-terapeutyczny, przedszkole, szkołę po działania usamodzielniające i aktywizujące zawodowo.

Sebastian Cycuła – prezes Fundacji (po prawej)

Dalej Razem sp. z o.o. to przedsiębiorstwo społeczne, którego pakiet 100 procent udziałów posiada Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym Dalej Razem. Firm działa od dziesięciu lat, a jej głównym zadaniem jest utrzymanie na rynku pracy 21 osób z autyzmem. Aktualnie w ramach przedsięborstwa działają marki: wydrukujemy.to , edu.dalejrazem.pl , gryka.org .

FUNDACJE VELUX składają się z dwóch fundacji filantropijnych VILLUM FONDEN i VELUX FONDEN. Wśród obszarów dotacji znajdują się cele naukowe, środowiskowe, społeczne i kulturalne w Danii i na arenie międzynarodowej. W 2022 roku obie fundacje przekazały wspólne dotacje w wysokości ok. 181 mln euro.

Obie fundacje zostały założone przez dyplomowanego inżyniera Villuma Kanna Rasmussena – założyciela VELUX i innych spółek Grupy VKR, których misją jest wnoszenie światła dziennego, świeżego powietrza i lepszego środowiska do codziennego życia ludzi.