Na fali, wino na fali

Szereg degustacji win i potraw regionalnych w cigacickim porcie będzie zapewne główną atrakcją sobotniego wydarzenia, które po raz pierwszy zielonogórski powiat organizuje z winiarzami.

DARY ZIEMI – WINO NA FALI

Od wielu dni trwa promocja tego wydarzenia na portalach społecznościowych i stronach internetowych ale takie wydarzenia są bardzo popularne (w odróżnieniu do pikników pisu) i zawsze przyciągają wielu chętnych na wszelkie degustacje. Jednak nie to jest głównym celem wydarzenia. Jego celem jest promocja Powiatu Zielonogórskiego, który otwiera się na współpracę ze wszystkimi podmiotami działającymi na terenie powiatu. Tworzących dobro własne i ogólne sławiące tereny gmin czy powiatów.

Oprócz miejscowej ludności Pięciowsi na imprezę nad Odrą zjadą rowerzyści ze Stowarzyszenia Rowerem do Przodu (start o 10.00 z placu Bohaterów Westerplatte) oraz wielu zmotoryzowanych mieszkańców Powiatu Zielonogórskiego.

Już o 11.30 na terenie Portu Cigacice rozpocznie się prezentacja winnic, pasiek i nadleśnictw Powiatu. Chwilę później (11.45) miejscowy radny i regionalista – pasjonat – Zbigniew Trompa, zabierze rowerzystów na spacer – zwiedzanie winnic i historycznych miejsc w Górzykowie oraz pomników przyrody.

O 12.00, po chwili oddechu i konsumpcji Maciej Stadniczuk, przewodnik i regionalista, zabierze wszystkich chętnych na spacer historyczny po winnym wzgórzu w Cigacicach i Górkach Małych.
Powtórka spaceru o 16.00

13.00 to bardzo dobra godzina na rozpoczęcie degustacji lokalnych win w wykonaniu:
– Barbary Buczek z Winnicy Pod Lipą,
– Małgorzaty Krojcig z Winnicy Stara Winna Góra,
– Mariusz Pacholak z Winnicy Cantina z Mozowa.

15.00 to czas na jeszcze bardziej profesjonalne warsztaty i degustację win z różnych zakątków świata, które poprowadzi Marta Ręgowska. Absolwentka WSET Diploma level 4 w Londynie, która odbyła kilkumiesięczny staż u Palissero w Barbaresco we włoskim Piemoncie.

Podczas wydarzenia będą prezentowane również inne winnice z Pięciowsi. Tytus Fokszan zaprezentuje swoje wina z Winnicy Pod Winnym Wzgórzem, Tomasz Macewicz z Winnicy w Ogrodzie a Jan Papina z Winnych Tarasów.

Ponadto w hali portowej w Cigacicach do obejrzenia będą wystawy obrazów i zdjęć twórców z powiatu. Zobaczymy obrazy Dariusza Kamysa i Aśki Tomońskiej, zdjęcia Katarzyny Bemben i Izabeli Chwojnickiej, rysunki Anny Zwiahel, biżuterii Barbary Buczek. Ponadto w czasie wydarzenia będzie w Cigacicach czynna autorska galeria Małgorzaty Bukowicz przy ul. Podgórnej.

Po zakończeniu całego wydarzenia przeniesiemy się na Winnicę w Ogrodzie gdzie o 19.00 rozpoczną się koncerty. Na Winnicy zagrają The Epilogue i Instant Blues. Ich występy będą wstępem do seansu filmowego, który rozpocznie się o 21.00 w tejże winnicy.

Waldek Włodek przy pomocy BB