Kupimy sołtysów…

… to kolejny manewr „rządzącej” partyjki w celu powiększenia swojego elektoratu przed zbliżającymi się na jesień wyborami. Oczywiście, że jak najbardziej sołtysom należą się jakieś gratyfikacje za pełnione funkcje społeczne, wybranych w najbardziej demokratycznych wyborach.

Jednocześnie mierzi mnie sposób, w jaki rządzący to robią. Jest to dla mnie jawne rozdawnictwo funduszy publicznych, których i tak brakuje na wiele inwestycji. Oni rozdają a społeczeństwo ubożeje.

Wracając jednak do ustawy (z 26.05.2023 r. o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa) dla byłych sołtysów, weszła ona w życie 1 lipca i przewiduje, że sołtysi dostaną po 300 zł/miesięcznie za minimum 8 lat pełnienia tej ważnej społecznej funkcji. Ważnym elementem jest fakt, że taki sołtys musi mieć 65 lat żeby otrzymać dodatek a sołtyska wiek 60 lat.

Ustawa weszła dopiero co a już można składać do Urzędu Miejskiego w Sulechowie wnioski o wydanie zaświadczenia o okresie pełnienia tej zaszczytnej funkcji. Właśnie się ukazał komunikat w tej sprawie na stronie www.sulechow.pl gdzie wszystko zostało opisane. Do niej też kierujemy potencjalnych beneficjentów po dodatkowe informacje.

Z informacji jakie uzyskałem w sulechowskim ratuszu, można u nich sprawdzić (jak ktoś nie pamięta), kiedy się pełniło tą funkcję w swojej wsi (gminie). Jest tylko jeden myk, w biurze poinformowano mnie, że ich baza danych sięga jedynie do 1992 roku…

Waldek Włodek