Zima w marcu?

Pierwszy Dzień Zimy był 75 dni temu (2 miesiące i 13 dni).
W 2022 roku Pierwszy Dzień Zimy przypadł na 21 grudnia (środa).

Kolejny zimowy dzień za nami (śnieg). Przed nami kolejna zimowa noc (mróz). Dziś niemal cały dzień padał śnieg, przynajmniej w Zielonej Górze (stare miasto- północna część).
Kiedy wracałem z pracy, koło 15-tej na dworze szalała śnieżyca. Dwie godziny później na Os. Mazurskim i przyległych, nadal padało intensywnie choć zupełnie inny śnieg.

śnieżyca na Trasie Północnej (Zielona Góra)

Po wyjeździe przez Zawadę, w kierunku Sulechowa, tam sytuacja była już zupełnie inna, śnieg leżał tylko miejscami. Po dotarciu do Pięciowsi, po porannym śniegu całkiem nie było śladu.
Mija kolejne trzy godziny i po nastaniu zmroku spadła temperatura i kierowcy już nas informują o pierwszych oblodzeniach (trasa Sulechów – Cigacice). Również z Zielonej Góry mamy informacje:
– śnieg już nie pada ale mokre jezdnie zamarzają i robi się ślisko – pisze mieszkaniec os. Śląskiego.

Poranek w Nowym Świecie

W związku z tym prosimy i przypominamy:
– jest zima, spada temperatura na noc,
– widoczność księżyca w 99%,
– przejrzystość powietrza podobnie,
– ciśnienie wysokie,
czyli wszystko oznacza, że będzie ŚLISKO tej nocy

U W A Ż A J C I E

Przy okazji dzięki Radio Eska informujemy:

Zima to okres, na który czekają nie tylko dzieci, ale również miłośnicy sportów zimowych. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się, kiedy zaczyna się zima 2022/23. Warto jednak pamiętać, że rozróżniamy dwa pojęcia – pierwszy dzień kalendarzowej zimy oraz pierwszy dzień zimy astronomicznej. Zmiany astronomicznych pór roku wyznaczane są za pomocą obliczeń i obserwacji i co roku wypadają o różnej godzinie, a czasem nawet innego dnia. Z kolei kalendarzowe pory roku to po prostu umowna, stała data rozpoczynania się pór roku.
Pierwszy dzień zimy 2022 przypada w najkrótszy dzień roku, co oznacza, że z każdym kolejnym dniem zimy dzień jest dłuższy, a noc coraz krótsza.
Pierwszy dzień kalendarzowej zimy wypada dzień później niż pierwszy dzień zimy astronomicznej. Jednak, co kilka lat, daty nakładają się na siebie. Początek kalendarzowej zimy 2022 będzie miał miejsce dokładnie 22 grudnia. Z kolei w 2022 roku początek astronomicznej zimy przypada 21 grudnia
.
Oprócz zimy kalendarzowej i astronomicznej istnieje również zima meteorologiczna. Jej początek przypada 1 grudnia. Meteorologiczne pory roku ustalono na potrzeby klimatologów i meteorologów. Dzięki nim mogą porównywać ten sam okres pod względem średnich statystycznych.

foto i tekst – Waldek Włodek