Dzień otwarty na SFC

Spieszę się poinformować, że skrót ten to nic innego jak Skansen Fortyfikacyjny Cigacice, którego początki sięgają poprzedniego wieku.

Zaczęło się to wszystko w czasach kiedy w Cigacicach zamieszkał pasjonat umocnień poniemieckich zwanych ODERSTELLUNG, historyk, absolwent obecnego Uniwersytetu Zielonogórskiego – Krzysztof Motyl.

Pierwej nikomu nieznany ale z ogromem wiedzy historycznej o naszych okolicach powoli „wciągał” w swoje zainteresowania i pasję do bunkrów okolicznych mieszkańców. Wciągał, bo znajomość ich istnienia żyła w mieszkańcach od dawna a niejeden z nich odwiedzał je za dziecka. Wślizgiwali się do nich przez wąskie wykopy póki ich nie zasypano i wchodzili do tych naziemnych (niezabezpieczonych w żaden sposób).

Obecnie, po kilku latach zastoju i licznych włamaniach do zamkniętych przez P. Motyla obiektów, schrony zaczęły na nowo żyć swoim życiem i dawną historią. Od kilkunastu miesięcy nieformalna grupa Skansen Fortyfikacyjny Cigacice Marek Szmidt i piszący te słowa, Waldek Włodek, zabrali się z nową energią do odnawiania obiektów a przede wszystkim do unormowania prawa do ich użytkowania. Obecnie całkowicie legalnie i w porozumieniu z właścicielami terenu (Wody Polskie, Lasy Państwowe) użytkują je i dbają o ich coraz lepszą formę. Oprócz nich do SFC okazjonalnie dołączają inni pasjonaci historii, tworząc nowe rozdziały skansenu. Pomagają w ich restauracji oraz gromadzeniu artefaktów na okazjonalne wystawy w Dni Otwarte Skansenu.

Kolejny taki dzień już za dwa dni 12 listopada bo szkoda by było marnować takiej pogody na siedzeniu w domach. Zapraszam zatem do odwiedzin na naszym Skansenie w godzinach 11.00 do 15.00.
Tego dnia do obejrzenia:
1. Kopuła przy starym moście (wieżyczka obserwacyjna schronu 712)

2. Schron 711 (z wyciętymi płytami zbrojeniowymi) na przedwalu
3. Schron 708 na wale (w kierunku nowego mostu na Odrze)

4. Schron 710 (bierny na granicy obszaru Natura 2000) koło nr 10
5. Schron bojowy 702 (400 m od 710) – jeden z największych w okolicy.

Dodatkową atrakcją dnia będą rekonstruktorzy w mundurach z epoki.

Zapraszamy.